nauka

Dźwięki pracującej drukarki 3D wystarczą do odtworzenia drukowanego pliku

Druk 3D staje się coraz bardziej popularną metodą produkcji, a przy jej pomocy można już tworzyć najróżniejsze przedmioty – poczynając od zabawek, przez drony, protezy i broń, a na mostach kończąc. Biorąc pod uwagę, że trend ten będzie się zapewne pogłębiał, coraz większego znaczenia nabierają sposoby zabezpieczenia projektów przygotowywanych do druku 3D. Okazuje się jednak, że sprawa nie będzie taka prosta.

Naukowcy z University of California udowodnili, że dzięki dźwiękom emitowanym przez drukarkę podczas pracy można, oraz zastosowaniu inżynierii wstecznej, można odtworzyć plik, który  posłużył za źródło druku. Podczas swoich eksperymentów w dziewięciu przypadkach na dziesięć udawało im się odtworzyć pliki jedynie na podstawie dźwięków pracy drukarki.

Z pozoru wydaje się to być jedynie ciekawostką, ale może mieć dość ciekawe konsekwencje praktyczne. Nie jest trudno jednak wyobrazić sobie sytuację, w której w fabrykach stosujących drukarki 3D, zakazane zostanie posługiwanie się przez pracowników smartphone’ami. Teoretycznie bowiem dźwięki zarejestrowane przez mikrofony tych urządzeń mogłyby zostać wykorzystanie do odtworzenia projektów drukowanych części, a na to producenci nie mogliby sobie pozwolić.

„W wieli przedsiębiorstwach produkcyjnych nie sprawdza się smartphone’ów pracowników na zmianie,” wyjaśnia Mohammad Al Faruque, szef zespołu naukowców, którzy pracowali nad tym problemem. „Jeśli proces lub informacje o produkcie zostaną skradzione podczas fazy prototypowania, firma stanie przed możliwością dużych strat finansowych. Obecnie nie ma metody obrony przed tego rodzaju atakiem, ale możliwe, że w przyszłości będzie to możliwe.”

Naukowiec sugeruje, że można byłoby w tym celu wykorzystać na przykład urządzenia emitujące biały szum.

Zdjęcie: Flickr/Accretion Disc

podobne treści