news

Dziwne miejsca, gdzie można znaleźć Linuksa

Wiedzieliście, że system z pingwinem kryje się nie tylko w waszych blaszakach, ale i w takich urządzeniach jak…

Mavizen TTX02

Pierwszy motocykl wyścigowy, który dorobił się etykietki ”elektronicznego”. Ma komputer pokładowy, porty USB i własny adres IP. Rozpędza się do 210 kilometrów na godzinę. I, jakkolwiek by to nie brzmiało, ”jeździ” na Linuksie.

Dojarki

Dojarki firmy DeLaval są ekumeniczne. Są sterowane przez i przez Linuksa, i przez Windowsa. To się dopiero nazywa porozumienie ponad podziałami. Ale wiadomo – mleko ważniejsze niż jakieś tam głupie spory.

Światła uliczne

A przynajmniej te wyrabiane przez firmę Peek Traffic. Ona zajmuje się dostarczaniem sygnalizacji świetlnej w stanie Iowa, w Nowym Jorku oraz w Los Angeles. Oczywiście sygnalizacji świetlnej opartej o Linuksa.

Roboty

Pierwszym humanoidalnym, linuksowym robotem był pokazany powyżej Isamu, który pojawił się w roku 2001. Od tego czasu Linux przeprowadził prawdziwą inwazję na sektor ”mniejszej” i ”większej” robotyki. Kontrolowane przez niego są nawet małe, zabawkowe, zrobotyzowane dinozaury dla dzieci.

System monitoringu wideo

Zone Minder to system aplikacji do kontrolowania kamer umieszczonych w dowolnym pomieszczeniu. Wszystkim steruje maszyna, na której śmiga Linux. Paranoidalni miłośnicy Windowsa od razu powinni ukuć hasło, że ”Linux nas obserwuje”.

Amerykańska Poczta

Jej Product Tracking System (PTS) przesiadł się w 2009 roku z 1300 serwerów Sun Solaris na serwery HP z SUSE. Poczta USA pochwaliła się po czasie, że dzięki temu znacząco spadły jej koszty, a zarazem poprawiła się wydajność.

podobne treści