newszdrowie

Dziś odbywa się pierwsza operacja transmitowana w VR

Technologia wirtualnej rzeczywistości staje się coraz bardziej dostępna, a dzięki temu można liczyć na to, że znajdzie coraz więcej zastosowań. Przykład jednego z nich można samemu zobaczyć już dziś oglądając pierwszą operację transmitowaną w technologii VR.

Wirtualna rzeczywistość wykorzystywana była już wykorzystywana w grach czy w transmisjach z wydarzeń sportowych, dziś jednak odbywa się pierwsza operacja, która transmitowana jest przy jej pomocy. Operacja jest rejestrowana w londyńskim Royal London Hospital przy pomocy kamery sferycznej, a obraz jest następnie transmitowany do sieci z opóźnieniem wynoszącym minutę. Od strony technicznej opóźnienie to nie jest oczywiście konieczne, ale firma Medical Realities, która odpowiedzialna jest za realizację transmisji, zdecydowała się na ten krok, gdyby coś nieprzewidzianego stało się podczas operacji, a transmisję należałoby przerwać – co prawda jest to dość standardowa operacja wycięcia guza, ale nigdy nic nie wiadomo.

Do obejrzenia transmisji, która rozpoczęła się o godzinie 13tej, należy dysponować goglami takimi jak HTC Vive czy Oculus Rift, lub smartphonem z kartonową przystawką Google Cardboard.  Oczywiście zwykłemu użytkownikowi sam widok żył tętnic i organów wewnętrznych nie powie za dużo, ale celem nie jest epatowanie drastycznymi obrazami, a przetestowanie możliwości wykorzystania technologii VR do podnoszenia umiejętności lekarzy.

W przyszłości tego typu transmisje mogłyby być wykorzystywane do tego, by chirurdzy „na własne oczy” mogli zobaczyć, w jaki sposób ich koledzy w innych placówkach przeprowadzają bardziej skomplikowane operacje.

podobne treści