wtf

Dzięki technologii Virtual Reality kury będą biegały po wirtualnych farmach?

Jeśli wydawało wam się, że dyrektywy regulujące rozmiar i wyposażenie klatki dla kur to za mało, co powiecie na wyposażenie ich w specjalne gogle VR, które pozwolą im przemierzać wirtualne farmy?

Technologia Virtual Reality niesie ze sobą potencjał znaczącej zmiany sposobu, w jaki wchodzimy w interakcję z innymi ludźmi. Zauważył to Facebook i postanowił kupić Oculus VR, zauważył to także profesor Austin Stewart z Iowa State University. Ten ostatni jednak nie zamierza ograniczać się tylko do interakcji z ludźmi i roztacza wizję specjalnych gogli VR, dzięki którym kury mogłyby przemierzać wirtualne przestrzenie nawet wtedy, gdy fizycznie zamknięte są w ciasnych klatkach. Choć jego projekt o nazwie Second Livestock skupia się obecnie głównie na kurach, inne zwierzęta hodowlane również mogłyby według niego skorzystać na opracowaniu „zwierzęcego Matrixa”.

Brzmi wystarczająco absurdalnie? Może dlatego, że pomimo poważnego języka, jakim Stewart opisuje projekt na jego stronie internetowej, jest to w pełni zamierzona prowokacja. Dostępna już dziś technologia nie powinna mieć większych problemów z oszukaniem, że znajduje się ona na łące, podczas gdy w rzeczywistości była by ona zamknięta w ciasnej klatce. Dzisiaj pytanie nie brzmi już „jak to zrobić”, ale „czy to się opłaci?”

„Celem tego projektu jest postawienie pytań. Skąd mamy wiedzieć co jest najlepsze? Co to znaczy humanitarne traktowanie?” Wyjaśnia Stewart. „Zapewnia on także wgląd w to, jak traktujemy siebie nawzajem. W końcu sami żyjemy w takich małych pudełkach, zupełnie jak kurczaki.”

Zdjęcie: Second Livestock

podobne treści