nauka

Dzięki płynnemu metalowi udało się połączyć przecięte nerwy

Co prawda lekarze nie potrafią jeszcze w pełni przywrócić władzy w sparaliżowanych kończynach, ale dzięki nauce jesteśmy coraz bliżej osiągnięcia tego celu. Przynajmniej jeśli chodzi o żaby. Chińskim naukowcom udało się połączyć zerwane nerwy tych płazów przy pomocy płynnego metalu.

Co prawda powyższy opis brzmi trochę jak wyjęty z filmu science-fiction (inspirowanego Terminatorem), ale MIT Technology Review donosi, że takie badania naprawdę zostały przeprowadzone. Poszukując metody na zachowanie funkcji mięśni w czasie, gdy uszkodzone nerwy mogłyby się zregenerować, badacze z pekińskiego Tsinghua University, postanowili sprawdzić, czy w roli zastępczego przewodnika sygnałów elektrycznych sprawdzi się stop galu, indu i cyny, który w temperaturze pokojowej jest cieczą.

By sprawdzić swój pomysł, chińscy naukowcy przerwali zdrowe nerwy doprowadzające sygnały do mięśni łydek badanych żab, a uszkodzone nerwy otoczyli albo płynnym metalem, albo roztworem Ringera. Ten ostatni, choć zawiera podstawowe elektrolity w stężeniu podobnym do tego, jakie występują naturalnie w organizmie, niestety nie pomógł żabom poruszać łydkami. Ale to nie właściwości roztworu Ringera były przedmiotem eksperymentu – płynny metal przewodził sygnały elektryczne przesłane do mięśni żab prawie tak dobrze, jak zdrowe nerwy.

Choć zerwane połączenia nerwowe z czasem odrastają, trwa to bardzo długo. W tym czasie mięśnie, pozbawione stymulacji, podlegają degradacji, której często nie można już odwrócić. Odkrycie chińskich naukowców może doprowadzić do opracowania terapii, podczas których uszkodzone połączenia nerwowe otaczane byłyby warstwą płynnego metalu, dzięki czemu nerwy miałyby czas na regenerację, a mięśnie byłyby nadal stymulowane.

Może, ale nie musi. Wyniki są co prawda obiecujące, a sam stop nie jest toksyczny, ale droga od eksperymentów na żabach, do terapii stosowanej u ludzi, będzie bardzo długa.

Zdjęcia: Flickr/lulazzo, MIT

podobne treści