naukaWiadomości promowane

Dzięki nowym implantom sparaliżowani pacjenci mogą poruszać nogami

Zespół naukowców z University of Louisville oraz University of California opracował nowatorską metodę stymulacji rdzenia kręgowego, dzięki której czterech sparaliżowanych mężczyzn, po raz pierwszy od lat, może poruszać nogami.

W eksperymencie wzięły cztery osoby, wszystkie sparaliżowane od pasa w dół, którym wszczepiono zestaw specjalnych elektrod. Jego zadaniem było stymulowanie rdzenia kręgowego w nadziei, że dzięki temu uda się sprawić, że pacjenci po raz kolejny poruszą nogami. Eksperyment zakończył się powodzeniem – dzięki implantom każdy z nich może teraz poruszać palcami, stopami i kolanami, a trzech pacjentów może kontrolować siłę swoich ruchów. Wyniki badań amerykańskich neurologów opublikowane zostały w czasopiśmie Brain. Zasadę działania tego implantu wyjaśnia New Scientist:

„Implant przywraca to, co u zdrowego człowieka nazywane jest potencjałem spoczynkowym rdzenia kręgowego, czyli podstawową aktywność elektryczną, która sprawia, że rdzeń jest aktywny, ale która zanika u osób sparaliżowanych z powodu braku aktywności (…). Po tym jak impulsy elektryczne tła zostaną sztucznie przywrócone, rdzeń budzi się i może zarejestrować „zamiar” poruszenia [kończyną płynący] z mózgu i zamienić je na dokładne ruchy już na poziomie neuronów ruchowych.”

Niestety fakt, że dzięki tej metodzie sparaliżowani pacjenci mogą poruszać nogami, nie oznacza jeszcze, że mogą ponownie chodzić – ich aktualna koordynacja ruchowa nie wystarcza do tego. Ale to nie znaczy, że w przyszłości nie będzie to możliwe. Naukowcy mają nadzieję, że dzięki zwiększeniu liczby wszczepianych elektrod do 27 (aktualna wersja implantu posiada ich 16), uda się osiągnąć poziom koordynacji, który pozwoli pacjentom na chodzenie. Nowa wersja urządzenia testowana jest aktualnie na zwierzętach.

Sami pacjenci, choć implanty nie pozwalają na chodzenie, twierdzą, że „czują się, jakby ożyli”. Zwiększyła się ich masa mięśniowa, odzyskali też sprawność seksualną oraz kontrolę nad pęcherzem. Miejmy nadzieję, że kolejne generacje podobnych implantów będą już niebawem dostępne. Nie tylko w ramach eksperymentów.

podobne treści