naukawynalazki

Dzięki badaniom nad kropkami kwantowymi możliwe jest stworzenie okien działających jak panele słoneczne

Okna, które działają prawie jak ogniwa fotowoltaiczne, są już dostępne od jakiegoś czasu. Ale dopiero najnowsze badania z zakresu kropek kwantowych mogą sprawić, że tego typu urządzenia staną się wystarczająco efektywne, by opłacało się je instalować.

Naukowcom z Los Alamos National Laboratory, we współpracy ze swoimi kolegami z włoskiego Università degli Studi di Milano-Bicocca, udało się stworzyć nowy rodzaj kropek kwantowych, które mogą zostać osadzone w przezroczystym polimerze. Naukowcy zaobserwowali, że te kropki kwantowe mogą przechwytywać część promieni słonecznych i przekierowywać je, na przykład do paneli słonecznych umieszczonych po bokach polimeru.

Okna, które pełnią jednocześnie funkcję paneli słonecznych, są już dostępne od kilku lat, jednak rozwiązanie opracowane wspólnie przez amerykańskich i włoskich naukowców ma nad nimi tę przewagę, że jednocześnie skupia promienie słoneczne w jednym miejscu, dzięki czemu efektywność takiego „słonecznego okna” byłaby dużo wyższa, niż w przypadku obecnie stosowanych rozwiązań.

„Kluczowym osiągnięciem jest demonstracja luminescencyjnych koncentratorów słonecznych o dużej powierzchni (large-area luminescent solar concentrators – LSC), które do działania wykorzystują specjalnie zaprojektowane kropki kwantowe nowej generacji,” mówi Victor Klimov z Los Alamos. „LSC działają jak zbierające światło anteny, które koncentrują energię promieniowania słonecznego zebraną z dużej powierzchni, na małym ogniwie fotowoltaicznym, co przekłada się na zwiększenie produkcji energii.”

„LSC są wyjątkowo interesujące, ponieważ, poza zwiększoną efektywnością, pozwalają na zrealizowanie ciekawych pomysłów, takich jak na przykład fotowoltaiczne okna, które zamieniłyby fasady budynków w wielkopowierzchniowe jednostki generujące energię,” dodaje Sergio Brovelli z  Università degli Studi di Milano-Bicocca.

Zdjęcie: Flickr/orangejack

podobne treści