naukanews

Dzieci uczą się przez sen

Umiejętność, którą chcieliśmy mieć na studiach – uczenia się w
trakcie snu – posiadaliśmy jako dzieci. Niestety, nie potrafimy jej
wykorzystać jako dorośli. Pamiętajmy, że dzieci sypiają do 18 godzin na dobę, wiec nic dziwnego, że one korzystają z tego czasu bardziej produktywnie, niż my. Ale to nadal niesprawiedliwe.

Naukowcy z Uniwersytetu Columbia prowadzą badania nad tym zagadnieniem. Wbrew temu, co widzimy na zdjęciu, badania nie polegają na torturowaniu dzieci mackami ośmiornicy. 124 elektrody mierzą aktywność różnych obszarów mózgu niemowląt.

26 noworodków (przyszły na świat 1-2 dni przed badaniami) spało pod okiem naukowców, którzy poddawali dzieci działaniu dwóch bodźców. Najpierw grali melodyjkę, potem na twarz malca dmuchano chłodniejszym powietrzem. Pod koniec każdej półgodzinnej sesji było cztery razy większe prawdopodobieństwo, że dzieci zaczną zaciskać powieki na sam dźwięk muzyki, chroniąc się przed nadejściem podmuchu. Błyskawicznie uczyły się łączenia bodźców i przygotowania reakcji.

Badania nad aktywnością mózgów niemowląt przydadzą się do diagnozowania autyzmu i dysleksji w młodszym wieku. Mam nadzieję, że kolejne eksprymenty obejdą się bez ośmiornic. [Kyle VanHemert/giz, LiveScience, Geekologie, zdjęcie: Eve Vagg]

podobne treści

  • 45

    „…eksprymenty obejdą się bez ośmiornic”

    Błąd – powinno być : ” eksperymenty”