foto

Dzieci przed i po wizycie u chirurga szczękowego

Fotograf Andy Brown poprosił pacjentów Szpitala Pediatrycznego w Sheffield o pozowanie do zdjęć przed operacją dentystyczną i po usunięciu zębów. Uzyskał pary portretów ukazujące, jak wyczerpującym przeżyciem jest dla maluchów taki zabieg.

Mali modele otrzymywali przed ekstrakcją znieczulenie, co nie zmienia faktu, że na żadnej z dziecięcych buzi nie pozostał uśmiech. Całość zdjęć ma jednak służyć przekonaniu początkujących pacjentów, że wszystko da się jednak jakoś przeżyć.

Zdjęcia powstały w ramach projektu sfinansowanego przez brytyjską fundację Arts for Health. Jesienią 2011 roku trójka fotografów, Shaun Bloodworth, Andy Brown i Richard Hanson, przez kilka tygodni dokumentowała codzienność szpitala w Sheffield.

Artyści otrzymali nieograniczony dostęp do oddziałów, dzięki czemu mogli uchwycić atmosferę miejsca i spotkać niezwykłych pacjentów, rodziców i pracowników placówki.

Rozumiemy, że pobyt w szpitalu bywa stresującym przeżyciem, co po części wynika z niepewności, co nas tam czeka. Nasza wystawa ma na celu łagodzenie obaw przez ukazanie pewnych scen z funkcjonowania szpitala, które rzadko udostępniane są ludziom z zewnątrz. Dzieląc się doświadczeniem pacjentów, rodziców i personelu szpitala, mamy nadzieję przekonać każdego, że nie jesteście sami w waszych obawach. (…) Przez opowieści na zdjęciach, chcemy ukazać choć część odwagi, troski, poświęcenia oraz elementów humorystycznych, które składają się na szpitalną codzienność.

[Andy Brown, It’s Nice That, PetaPixel]

podobne treści