news

Działający Apple I sprzedany za około 470 tysięcy dolarów

Sprzęt Apple zwykle traci na wartości dużo wolniej niż sprzęty konkurencyjnych firm. Jednak w tym przypadku zakup okazał być prawdziwą inwestycją, która po latach przyniosła około 470 tysięcy dolarów zysku.

Zazwyczaj stare komputery w najlepszym wypadku trafiają do recyclingu. No chyba, że są w jakiś sposób związane z historią komputeryzacji. W takim wypadku można liczyć na to, że trafią na aukcję w domu aukcyjnym Christie’s.

Tak jak ten egzemplarz komputera Apple I, który sprzedano na licytacji za niebagatelną sumę 371 260 funtów, czyli za równowartość około 470 tysięcy dolarów lub 1,8 miliona złotych. Czy warto było zapłacić tyle za działającą maszynę z 1976 roku?

Najwyraźniej tak. Komputer ten, zaprojektowany i złożony ręcznie przez Steve’a Wozniaka jest według rejestru fanów marki dziesiątym komputerem sprzedanym przez Apple. Łącznie Wozniak złożył ich w latach 1976-1977 dwieście egzemplarzy, które sprzedawane były za 666,66 dolarów (co stanowi odpowiednik dzisiejszych 3 tysięcy dolarów) bez obudowy. Pierwszy nabywca wylicytowanego właśnie komputera umieścił go w skórzanej walizce, dzięki czemu stał się on czymś na kształt przenośnego komputera. Komputer został sprzedany wraz ze wspomnianą wyżej walizką, oryginalną instrukcją obsługi, drukarką SWTPC PR-40 oraz zbiorem czasopism dotyczących Apple I.

Ilustracja: Christies

podobne treści