news

Działający Apple I sprzedany za 556 tysięcy euro

Podobno stara elektronika nie jest nic warta. Możliwe. Ale na pewno nie dotyczy to jednego z pierwszych urządzeń sprzedanych przez Apple – na aukcji, która odbyła się wczoraj w Kolonii, sprzedano działający komputer Apple I za 556 tysięcy euro.

Jeśli gdzieś na strychu zalega wam stara elektronika, sprawdźcie czy przypadkiem nie jest to jeden z pierwszych komputerów sprzedanych przez Apple. Szanse na to co prawda zmierzają do zera, ale jeśli przypadkiem jest to jeden z ręcznie lutowanych przez Steve’a Wozniaka zestawów Apple I, macie szanse zarobić niemałe pieniądze. Kiedy Apple I wszedł do sprzedaży w lipcu 1976 roku, Jobs i spółka kasowali za niego 666,66 dolarów. Dziś jest już warty nawet 556 tysięcy euro.

Pod warunkiem oczywiście, że komputer nadal działa, a na aukcji znajdzie się „bogaty, azjatycki przedsiębiorca”, który byłby zainteresowany zapłaceniem takich pieniędzy. Ale jest to możliwe, ponieważ na świecie znajduje się podobno tylko sześć działających egzemplarzy tego komputera. W zeszłym roku w tym samym domu aukcyjnym inny egzemplarz sprzedano za 492 tysiące euro.

Zdjęcie: Wikipedia

podobne treści