news

Dwie polskie satelity poleciały w kosmos

Od wczoraj możemy pochwalić się dwoma polskimi satelitami w kosmosie. Wczoraj o godzinie 22:46 polskiego czasu rakieta Antares, startująca z Wallops Flight Facility na wschodnim wybrzeżu USA wyniosła w kosmos nowatorskiego satelitę KRAKsat oraz Światowida, pierwszego polskiego komercyjnego satelitę.

Oczywiście nie był to główny cel startu statku Cygnus, którego zadaniem jest przede wszystkim dostarczenie zaopatrzenia na ISS, ale na pokładzie statku znajduje się także 20 satelitów typu CubeSat. Dwa z nich powstały w Polsce.

Pierwszym jest KRAKsat, rzadki przypadek zgodnej współpracy pomiędzy studentami AGH oraz UJ. Krakowski projekt jako pierwszy na świecie zbada, czy wprawiona w ruch cieć magnetyczna może zostać wykorzystana jako koło reakcyjne służące od sterowania pozycją satelity na orbicie. Prace nad tym zagadnieniem trwały ostatnie dwa lata, a konstrukcja satelity powstała w całości w Polsce.

Jednocześnie KRAKsat, korzystając z tego, że będzie w kosmosie, dokona pomiarów temperatury, pola magnetycznego czy natężenia światła. W tym czasie będzie musiał sprostać ekstremalnym warunkom, takim jak duża wahania temperatur od −170°C do 110°C, mikrograwitacja czy zjonizowane gazy. Po roku ciągłych pomiarów i eksperymentów, satelita o wymiarach 10 na 10 na 10 centymetrów wytraci prędkość i spłonie w atmosferze.

Wraz z konstrukcją krakowskich studentów, w kosmos poleciał także inny satelita typu CubeSat czyli Światowid, urządzenie zbudowane przez wrocławską firmę SatRevolution. Jest to pierwszy komercyjny polski satelita, którego zadaniem jest monitorowanie powierzchni Ziemi, w tym stan wód i jakość powietrza.

Po tym jak statek Cygnus zadokuje do ISS, oba urządzenia trafią na pokład stacji skąd w ciągu kilku tygodni zostaną wystrzelone na swoje docelowe orbity.

podobne treści