fotonewssztuka

Dwie fotografie na jednej

Na kliszy analogowej taki efekt łatwo uzyskać, naświetlając klatkę dwa
razy. W fotografii cyfrowej można nałożyć na siebie obrazy z dwóch
plików w postprodukcji. Gdy dysponujemy dobrym pomysłem, efekt bywa
fantastyczny.

Zwycięzcą konkursu fotograficznego amerykańskiego Gizmodo „podwójna ekspozycja” został Tim, który na powyższym zdjęciu usiłował otrzymać efekt rentgena. Sfotografował swoją teczkę oraz przedmioty w jej wnętrzu, uzyskując ważenie, że patrzymy na przedmiot codziennego użytku tak, jak potrafił tylko Superman. Zdjęcia wykonano Nikonem D7000 z obiektywem Nikkor 18-105 mm.

Chris Humphrey sfotografował nocne i dzienne niebo nad Alaską przy pomocy Canona 7D:Bryan Burra połączył zdjęcie kalifornijskiego zachodu słońca z fotką spokojnej tafli oceanu. Na powstałym obrazie wydaje się, że oglądamy odbicie zachodu w wodzie. Posługiwał się Nikonem D90:

69 Daring Double Exposures

Josh Krenz wybrał się ze znajomymi na Curacao, gdzie popularne jest skakanie ze skał i nurkowanie. Z połączenia kilku ujęć skaczących do wody powstał niezły kolaż w barwnej stylistyce Pop Art:

69 Daring Double Exposures

Jason Shankle obsługuje w Nowym Meksyku urządzenie transportowe, geolokalizacje i zwiadowcze Kineto. Postanowił sfotografować maszynę zamkniętą i otwartą, przez co urządzenie zaczęło przypominać łazik z filmu science-fiction. Korzystał z Canona 60D:

69 Daring Double Exposures

Jonathan Vanderweit uzyskał efekt „przezroczystego samochodu”, fotografując logo i część opony Forda Futura, obraz zza okna i głowę znajomego. Połączył trzy ujęcia w Photoshopie i korygował w Lightroom:

69 Daring Double Exposures

Charlie Dwyer wpadł na pomysł, by wkomponować w filiżankę kawy klawiaturę swojego komputera. Ot, ponieważ ilekroć spogląda na swój komputer, odczuwa nieprzepartą ochotę, by napić się kawy. Zdjęcie kawy w białej filiżance skleił z ujęciem klawiatury zakrytej kartonem z wyciętą dziurką:

69 Daring Double Exposures

Jak zwykle, wszystkie zgłoszenia na konkurs można obejrzeć w galerii na Flickr.

podobne treści