wynalazki

Dwa zespoły z Polski biorą udział w półfinale konkursu na kapsułę Hyperloop

Niecałe trzy lata temu Elon Musk, pochwalił się swoim pomysłem na stworzenie nowego środka transportu, który pozwoliłby na poruszanie się po ziemi z prędkością nawet 1200 km/h. Pomysł, nazwany Hyperloop, jest od tego momentu cały czas rozwijany, a dwa polskie zespoły mają szanse przyczynić się do jego realizacji.

Koncepcja systemu transportowego Hyperloop zakłada budowę specjalnych rur, w których mieściłyby się kapsuły transportujące pasażerów. Aby kapsuły mogły poruszać się z taką prędkością, wewnątrz rury ma panować obniżone ciśnienie, przez co zmniejszone ma być tarcie. Jednocześnie kapsuły, wyposażone w kompresor, miałyby zasysać powietrze z przodu pojazdu i przepompowywać je do tyłu, co tworzyłoby poduszkę powietrzną, na której kapsuły mogłyby się unosić i zapewniało im napęd. W teorii brzmi to prosto, teraz należałoby tą teorię sprawdzić.

W tym celu należałoby zbudować tor testowy oraz zaprojektować kapsuły. Plany budowy toru testowego zostały ogłoszone przez założone przez Muska SpaceX już jakiś czas temu, a w tym tygodniu Musk poinformował o rozpoczęciu współpracy z firmą AECOM, która ma zaprojektować i zbudować testowy tor nieopodal głównej siedziby SpaceX w Hawthorne w Kalifornii. W połowie ubiegłego roku firma rozpisała także konkurs na projekt kapsuły, w którym mogły brać udział zarówno zespoły komercyjne, jak i studenckie.

I właśnie dziś rozpoczyna się przedostatni etap tego konkursu, do którego zaklasyfikowały się dwa zespoły z Polski. Pierwszym z nich jest zespół HyperLodz Team złożony ze studentów Politechniki Łódzkiej. Drugi z zespołów, Hyper Poland, tworzą studenci oraz naukowcy z Politechniki Warszawskiej, wspierani przez warszawski startup Carbon Workshop. Ten etap odbywa się w Teksasie i potrwa do jutra. Zespoły, które przejdą przez niego pomyślnie zostaną zakwalifikowane do ścisłego finału, podczas którego zaprojektowane przez nich kapsuły będą sprawdzane na powstającym jeszcze torze testowym. Ścisły finał ma się odbyć latem tego roku.

Nie pozostaje więc nic innego jak trzymać kciuki za uczestników i mieć nadzieję, że to kapsuły polskiego projektu będą testowane latem w Kalifornii.

Zdjęcie: HyperLodz Team/polakpotrafi

podobne treści