news

Durango, Orbis, nowy Dualshock i inne wieści o następcach PS3 i Xboxa

Bieżący rok będzie wyjątkowo ważnym dla fanów konsol „z prawdziwego zdarzenia”. Informacje, które pojawiły się w weekend powinny zainteresować graczy czekających na następców PlayStation 3 oraz Xboxa 360.

Serwis Computer and Video Games donosi o dużych zmianach, które mają spotkać kontroler konsoli produkowanej przez Japończyków. Z DualShockiem, bo to o nim mowa, mogą stać się dwie rzeczy i raczej żadna z nich nie powinna nas zmartwić.

Pierwszą z nich będzie odsunięcie DualShocka na drugi plan. Stać się tak może, jeśli Sony postanowi stworzyć kompletnie nowy pad. Jak twierdzą informatorzy CVG, nawet jeśli się tak stanie, to stary Sixaxis dalej będzie mógł być wykorzystywany w stworzonych dla PlayStation 4, kompatybilnych wstecznie gier. Możliwe nawet, że będzie w pewien sposób uzupełniać funkcjonalność nowego pada w podobny sposób, w jaki Wii Remote wykorzystywany jest w Wii U.

Według anonimowych informatorów CVG, równie prawdopodobne jest, że DualShock przejdzie podobną metamorfozę co PlayStation Portable. Następca PSP został wyposażony w ekran dotykowy i panel dotykowy – możliwe jest, że z kontrolerem stacjonarnej konsoli firmy Sony stanie się to samo. Tym samym pad PlayStation 4 zyskałby część funkcjonalności kontrolera najnowszej konsoli firmy Nintendo.

Równie ciekawe informacje ze świata konsol podał serwis Eurogamer, tym razem nie na temat kontrolerów, lecz samych konsol. Wygląda na to, że zmianie ulegnie wszystko, w tym również ich nazwy. Następca Playstation 3 nazywać się będzie Orbis, natomiast Xboxa 360 – Durango. Oba mają zostać wyposażone w ośmiordzeniowe, zbudowane na architekturze Jaguara firmy AMD procesory taktowane z częstotliwością 1,6 gigaherca. Skąd wziął się pomysł sięgnięcia po rozwiązanie wykorzystywane w średniej klasy laptopach? Ponoć to niski pobór mocy i możliwość zwiększenia dwukrotnie liczby rdzeni przemówił do wyobraźni inżynierów firm Sony i Microsoft.

Nie wiemy nic na temat możliwości graficznych Durango, za to według informatorów Eurogamera, mająca znaleźć się we wnętrzu obudowy Orbisa karta graficzna Radeon HD ma być o dziesięć procent wydajniejsza od tej, o której do tej pory wspominano. Xbox 720 (jak ciągle bywa nazywany następca obecnego Iksa) ma mieć osiem gigabajtów pamięci GDDR5 RAM – „aż” dwa razy więcej niż PlayStation 4.

Będziemy musieli niestety trochę poczekać na potwierdzenie tych rewelacji. Zarówno Sony jak i Microsoft najprawdopodobniej dopiero na targach Electronics Entertainment Expo w czerwcu pokażą światu swoją nowe konsolę. Cytowany przez CVG Game Informer twierdzi, że zanim się to stanie, to obie firmy urządzą prowadzoną w „stylu Apple” konferencję, na której pokażą swoje nowe zabawki.

Orbis i Durango konsole mają trafić na półki w sklepach pod koniec bieżącego roku. Warto już teraz zacząć odkładać pieniądze na ośmiordzeniowego potwora czekającego na nas pod choinką. Uzbieracie do Świąt 400 dolarów?

podobne treści