aplikacjenews

Duolingo uruchomi kurs języka valyriańskiego

Fanom Gry o Tron nie trzeba przypominać, że już za kilka dni swoją premierę będzie miał pierwszy odcinek przedostatniego sezonu serialu. Z tej okazji popularna aplikacja językowa Duolingo udostępni możliwość nauki języka valyriańskiego.

Choć język valyriański znany jest z cyklu Pieśń Lodu i Ognia, nie został on stworzony przez George’a R. R. Martina. Co prawda w książkach pojawiają się czasem określenia w tym fikcyjnym języku, ale na potrzeby serialu HBO jego gramatyka i słownictwo potrzebne do napisania w nim dialogów, zostały stworzone przez amerykańskiego językoznawcę Davida J. Petersona.

Źródłem valyriańskiej gramatyki stała się dla niego łacina, co sprawia, że dla użytkowników języka angielskiego będzie on dość trudny do opanowania. Ale my, dzięki polskim przypadkom, będziemy mieli nad nimi znaczną przewagę w tym zakresie. A szansa na nauczenie się valyriańskiego pojawi się już niebawem – aplikacja językowa Duolingo, we współpracy z Petersonem, uruchomi pierwszy oficjalny kurs tego języka. Oczywiście fani już od dawno temu stworzyli własne słowniki i gramatyki dostępne online, ale to będzie pierwszy „oficjalny” kurs języka, którym posługuje się Daenerys.

Kurs powstawał od kilku miesięcy, od 13 lipca zostanie udostępniony w wersji beta w desktopowej wersji serwisu, jakiś czas później ma trafić też do aplikacji Duolingo na iOS.

Zdjęcie: HBO

podobne treści