internet

Duolingo: ucz się i tłumacz Sieć jednocześnie

Jeżeli chcielibyście nauczyć się nowego języka, projekt Duolingo jest tym, czego szukacie. Choć jeśli zacząć wyjaśnienia o co właściwie chodzi od tego co chcieli osiągnąć jego twórcy, brzmieć będzie to abstrakcyjnie: „Chcieliśmy przetłumaczyć całą zawartość Sieci na każdy z głównych języków,” mówi Luis von Ahn, jeden z założycieli Dualingo.

Przetłumaczenie całego Internetu to niełatwe zadanie. Początkowo brano pod uwagę stworzenie własnych algorytmów, które automatycznie mogłyby tłumaczyć teksty jednak maszynowe tłumaczenia nie są najlepszej jakości i, według von Ahna (a ja się z nim zgadzam) jeszcze bardzo długo nie będą w stanie konkurować z człowiekiem. Po prostu dlatego, że nie są na razie w stanie poznać kontekstu wypowiedzi. Ludzie natomiast już tak, dlatego twórcy Duolingo postawili na coś w rodzaju reCAPTCHA, w którym uczeń ćwicząc swoje zdolności językowe, tłumaczy jednocześnie fragment większej całości.

Uczeń musi wybrać najpierw język, którego będzie się uczył. Na razie do wyboru jest angielski, niemiecki, francuski i hiszpański. Portugalski, włoski i chiński mają zostać dołączone „później” (ciekawy wybór „głównych” języków, spodziewałbym się, że zaczną od języków urzędowych ONZ, ale cóż…). Później otrzymuje pierwszą lekcję, która wyjaśnić ma podstawowe formy gramatyczne danego języka, a następnie otrzymuje do przetłumaczenia proste zdania. Wraz z rozwojem umiejętności lingwistycznych uczeń staje przed coraz trudniejszymi zadaniami a jego praca oceniana jest przez pozostałych uczestników projektu.

Wewnętrzne testy wykazały, że system się sprawdza. Teraz Duolingo wchodzi w następną fazę, w której każdy może przyłączyć się do projektu. Zainteresowani?

[Duolingo via The Verge]

podobne treści