wynalazki

Duńska firma rozpoczęła przedsprzedaż latających samochodów

O latających samochodach usłyszeć można już od co najmniej kilku dekad i zawsze są one „kwestią najbliższych lat”. Możliwe jednak, że coś się w tym temacie zmieni – duńska firma PAL-V rozpoczęła właśnie przedsprzedaż własnych konstrukcji tego typu.

PAL-V pracuje nad latającymi samochodami już od prawie dziesięciu lat, a pierwsze prototypy takich konstrukcji budowane były przez duńską firmę już w roku 2009. Teraz jednak firma najwyraźniej doszła do wniosku, że czas prototypów się skończył i nadeszła chwila, w której można zaoferować swój produkt szerszej publiczności.

Produktem tym są dwa modele latającego samolotu – Liberty Sport oraz Liberty Pioneer. Nie są one jednak tanie. Podstawowy model, czyli Liberty Sport, kosztuje 399 tysięcy dolarów, zaś bardziej rozbudowany Liberty Pioneer – 599 tysięcy dolarów. Oba są właściwie trójkołowcami wyposażonymi w składane śmigło i stery.

Od strony technicznej są więc one wiatrakowcami – nie wystartują pionowo, ale w locie będą bardziej stabilne niż śmigłowce, a jednocześnie są bardziej kompaktowe niż wymagające skrzydeł samoloty. W kabinie zmieszczą się maksymalnie dwie osoby, które lecąc przemieszczą się na maksymalnie 1300 kilometrów.

Firma zapewnia, że pojazdy z serii Liberty zostały zaprojektowane w zgodzie z wszelkimi obostrzeniami standardami bezpieczeństwa obowiązującymi zarówno w Unii Europejskiej, jak i Stanach Zjednoczonych, a pojazdy mają być wyposażone w system wspomagający kierowcę (pilota) zarówno podczas jazdy, jak i lotu.

Zdjęcie: PAL-V

podobne treści