gry

Darmowe Dune II w przeglądarce

Pamiętacie jeszcze klasyczną grę Dune II? Na dzisiejsze standardy nie byłby to oszałamiający RTS, ale w 1992 roku gra robiła furorę, a rozwiązania, które po raz pierwszy w niej zastosowano, na trwałe weszły do kanonu tego rodzaju gier. Niestety zagranie z samą grę od lat jest utrudnione. Dlatego rosyjski deweloper Aleksander Guryanov postanowił przenieść klasykę gatunku na współczesne przeglądarki.

Stworzony przez niego port bazuje na projekcie OpenDune, który zmierza do stworzenia wersji opensource kultowej gry, która została początkowo wydana jeszcze na DOS-a. Dopiero później powstały wersje na Amigę, Segę Genesis i RISC OS.

Gra, luźno oparta na motywach książki Franka Herberta, pozwalała graczom na grę po stronie jednego z trzech domów – Atrydów, Harkonnenów i Ordosów. Ci ostatni byli całkowicie wymyśleni przez autorów gry, ale dzięki pojawieniu się trzech frakcji, RTSy odeszły od wcześniejszego standardu, jakim był podział na dobrych i złych. W tym wypadku każda frakcja miała swoje własne cele i własne sposoby na osiągnięcie ich.

Port Dune II wykonany przez Aleksandra Guryanova, nie jest pierwszą klasyczną grą przystosowaną ostatnio do realiów HTML5 i JavaScriptu – innym ciekawym projektem był remake Command & Conquer.

Jeśli pamiętacie Dune II, sprawdźcie czy pomimo upływu lat gra nadal potrafi rozbudzić emocje. Jeśli nie mieliście możliwości zagrać wcześniej, zobaczcie  na własne oczy jak wygląda hit sprzed dwudziestu lat.

podobne treści