news

Dubaj – miasto cudów

Chcielibyście, żeby widok za oknem zmieniał się wam w zależności od nastroju? Żeby jednego dnia można było budzić się razem ze słońcem spoglądającym w oczy, a drugiego mieć okno na zupełnie na drugą stronę i nie martwić się, czy rano będzie razić czy nie?

To już niedługo będzie możliwe. Projekt Davida Fishera, włoskiego architekta izraelskiego pochodzenia, nazywa się Dynamic Tower. W skrócie mówiąc miałby to być budynek, którego każde piętro potrafiłoby poruszać się oddzielnie wokół własnej osi. Pełen obrót trwałby około 3 godziny, prędkość nie mogłaby przekraczać 6 metrów na minutę.

#!#photo2#!#

Projekt wspaniały, ale osoba samego architekta zaczęła budzić kontrowersje – Fisher przyznawał sam, że nigdy nie budował żadnego wieżowca i że nie jest czynnym architektem. Co więcej, miał rozpowszechniać nieprawdziwą informację o honorowym doktoracie przyznanym mu przez Prodeo Institute z Uniwersytetu Columbia z Nowego Jorku. Taki instytut nie istnieje, a uniwersytet twierdzi, że nigdy nie nagrodził Fishera żadnym honorowym tytułem.  
Jak na razie konstrukcja Fishera nie istnieje również, choć wieżowiec miał być gotowy jeszcze w tym roku. Co więcej, budowa nawet się nie rozpoczęła. Jak na razie w marcu bieżącego roku na stronie http://www.dynamicarchitecture.net/ pojawiła się informacja o zakończeniu prac nad fabryką, w której będą powstawać obrotowe moduły wieży. Fabryka znajduje się w miejscowości Altamura na południu Włoch.
Koncepcja budowy jest także nowatorska – zakłada, że w 90% budynek miałby się składać się z prefabrykatów, modułów, które przyjeżdżałyby na budowę wprost z fabryki. Tej nowo otwartej w Altamurze.

#!#photo3#!#

Dzięki takiemu podejściu, budowa mogłaby potrwać niecałe dwa lata. Dynamic Tower ma stanąć w Dubaju. Nie chcemy zabrzmieć jak urodzeni sceptycy czy notoryczni pesymiści, ale na razie koncepcja przypomina bardziej fatamorganę na okolicznej pustyni niż coś namacalnego. Oby tak się cała historia nie zakończyła, ponieważ projekt jest iście futurystyczny. 

Na zakończenie dodam, że między piętrami mają być umieszczone ogromne turbiny, które będą w stanie zasilić nie tylko ten budynek, ale także kilka pobliskich w prąd. Zapraszamy do obejrzenia filmu – wtedy koncepcja obrotowego, żyjącego niemalże budynku stanie się bardziej namacalna i zrozumiała. Nie możemy się doczekać, kiedy Dynamic Tower i jej podobne konstrukcje zaczną pojawiać się na świecie.    

podobne treści

 • blargh

  Wy to potraficie odgrzac kotlet. Projekt ma juz kilka lat i NIE POWSTANIE

 • Rafał Tomański

  swietny jest ten projekt!!! komu tego nie pokażę, to nie widział i mu szczena opada, wiec fajnie.

 • Anonim

  to by bylo fatalnie jakby nie powstał… swietny jest ten budynek, warto zobaczyc ten filmik, komu go nie pokaze, to mu szczena opada!!!

 • ipiotrw

  drogi ładny i ciekawy nonsens

 • KuglarzSnow

  kolejny dowód na to, że Arabowie zarzucający codziennie Zachodowi „umiłowanie pieniądza” tak naprawdę są w tej kwestii 100 razy gorsi ! TAKA JEST PRAWDA !

 • dean95

  Tak, budynek jest świetny, ale wyobraźcie sobie jak to musi halsować. A do tego winda by musiała być na środku. ok. ale jak to się obkreca to byś wchodził do domu sąsiada, albo byś czekał, aż łaskawie domek przyjedzie kolo windy.