wynalazki

Drukarka 3D, która naśladuje pająki

Zarówno roboty przemysłowe, jak i drukarki 3D są z nami od lat. Choć w przeszłości łączono już ich możliwości, ale chyba nigdy efekt nie robi takiego rażenia, jak w tym przypadku.

Grupa projektantów z Szanghaju opracowała drukarkę 3D niepodobną do niczego, co mogliśmy zobaczyć wcześniej. W sumie nic dziwnego, w końcu zamiast tworzyć własną wersję klasycznej drukarki 3D, postanowili oni wzorować się na… pająkach.

A konkretnie na pajęczej nici, której struktura jest bardziej skomplikowana niż wydawać by się mogło laikom. Chińscy konstruktorzy doszli bowiem do wniosku, że klasyczne drukarki 3D nigdy nie wykorzystają potencjału tej technologii, ponieważ tworzą przestrzenne struktury nakładając kolejne warstwy materiału, a przez to ogranicza je grawitacja. Sprawa wyglądałaby jednak zupełnie inaczej, gdyby mogły drukować struktury, które utrzymywałyby własny ciężar.

Żeby osiągnąć właśnie taki efekt, postanowili oni przyjrzeć się bliżej nici przędnej i odwzorować jej właściwości przy pomocy drukarki 3D. Rezultatem jest właśnie ten nietypowy robot wyposażony w cztery drukujące dysze. Podczas drukowania umieszczona centralnie dysza tworzy swego rodzaju stelaż, który następnie wzmacniany jest materiał pochodzący z trzech pozostałych dysz.

Efektem są przypominające nici konstrukcje, które rzeczywiście są w stanie podtrzymać własny ciężar, oraz lekko niepokojące skojarzenia z owadami.

podobne treści