wynalazki

DRU: robot, który dostarczy pizzę

Od dłuższego czasu różne firmy testują drony, dzięki którym można byłoby dostarczać towary bezpośrednio do odbiorców. Jednak testy te zazwyczaj są zamknięte, i jak na razie, nie przełożyły się na konkretne usługi. Sieć pizzerii Domino planuje jednak w ciągu najbliższych sześciu miesięcy wprowadzić robota, który będzie dostarczał pizzę.

Robot o nazwie DRU (Domino Robotic Unit) to całkowicie autonomiczny robot, który został zaprojektowany na potrzeby działającej między innymi na Antypodach sieci pizzerii Domino. Jego wymiary są są na tyle duże, by mógł dostarczać nawet największe pizze z menu sieci – zasilany elektrycznie robot ma około metra wysokości, waży 190 kilogramów i może poruszać się z prędkością 20 kilometrów na godzinę.

Do rozpoznawania przeszkód na drodze DRU wykorzystuje głównie lidar, ale nie zabraknie także czujników, które będą analizować geometrię otoczenia posługując się systemy wykorzystywane w automatycznych odkurzaczach. Do nawigacji w mieście ma posłużyć moduł GPS, a dostawcą wykorzystywanych przez robota map będzie Google. Na jednym ładowaniu robot będzie mógł przejechać do 20 kilometrów, co spokojnie mieści się w średnim zasięgu dostawy sieci, wynoszącym od 3 do 5 kilometrów.

Aby zabezpieczyć ładunek przed głodnymi przechodniami, DRU wyposażono w specjalną blokadę – po złożeniu zamówienia klient otrzyma na swój telefon kod, który, którego wpisanie w panelu robota pozwoli na wyjęcie z niego przesyłki. Dodatkowe atrakcję zapewnić mają głośniki, dzięki którym klient dowie się, że robot bardzo „cieszy się” z odbioru zamówienia.

Choć robot został zaprojektowany w Australii przez firmę Marathon Targets, pierwsze jego testy mają rozpocząć się w ciągu pół roku w stolicy Nowej Zelandii, Wellington. Oczywiście pod warunkiem, że do tego czasu zostaną opracowane odpowiednie przepisy regulujące ruch tego typu urządzeń, ale wydaje się to prawie pewne, ponieważ tamtejszy minister transportu, Simon Bridges, stwierdził w rozmowie z AFP, że rząd Nowej Zelandii ściśle współpracuje z siecią Domino w tej sprawie, a sam projekt jest „niezwykłą szansą dla Nowej Zelandii (…) w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy bardzo aktywnie promowałem Nową Zelandię jako miejsce testów najnowszych technologii transportowych”.

Zdjęcie: Marathon Targets

podobne treści