news

Drony z kamerami zakazane w Szwecji

Jeśli planujecie wakacje w Szwecji, lepiej zostawcie swoje drony w domu. Tamtejszy najwyższy sąd administracyjny wydał wyrok, z powodu którego praktycznie zakazano w tym kraju korzystania z dronów wyposażonych w kamery.

Wszystko dlatego, że w wyroku tym uznano takie urządzenia za narzędzia służące do inwigilacji. W praktyce przekłada się to na, że zwykła osoba nie będzie mogła posługiwać się nimi bez odpowiedniej licencji. Która, jak nietrudno się domyślić, tania nie jest. Z dronów umożliwiających nagrywanie będą mogły za to nadal korzystać agencje rządowe.

Rozstrzygnięcie jest więc bardzo kłopotliwe nie tylko dla wszystkich szwedzkich fotografów czy filmowców, którzy wzbogacili swoją ofertę o zdjęcia i nagrania wykonywane z dronów, sportowców czy po prostu amatorów, ale też dla tamtejszego producenta UAS Sweden (Unnamed Aerial System), który już zapowiedział, że z powodu rozstrzygnięcia będzie musiał zmniejszyć zatrudnienie, co w samej firmie i wśród jej kontrahentów przełoży się na utratę około pięciu tysięcy miejsc pracy.

Zdjęcie: Flickr/Don McCullough

podobne treści