news

Dron po raz pierwszy przetransportował nerkę do przeszczepu

Na całym świecie trwają próby przystosowania dronów do transportu szybkiego niewielkich przesyłek. Choć można dyskutować, czy w przypadku zakupów jest to rewolucyjne rozwiązanie, w przypadku organów do przeszczepu jest nim na pewno.

Transport organów do przeszczepów nie jest zadaniem łatwym, a w jego przypadku liczy się przede wszystkim szybkość. Nie zawsze jednak możliwy jest transport lotniczy, przynajmniej nie konwencjonalny. Badacze z University of Maryland postanowili więc sprawdzić, czy nie można byłoby przystosować do tego celu bezzałogowców.

Prace nad odpowiednim urządzeniem trwały trzy lata, ale w ubiegłym tygodniu zakończyły się sukcesem – ważący 25 kilogramów dron przetransportował nerkę do przeszczepu na odległość prawie 5 kilometrów pomiędzy dwoma placówkami należącymi do University of Maryland. Nerka została później z powodzeniem wszczepiona pacjentce w University of Maryland Medical Center.

„Trzy lata temu ludzie pytali nas, jak zamierzamy to zrobić,” powiedział Joseph Scalea, szef programu z ramienia University of Maryland School of Medicine. „ I oto proszę, udało się, jako pierwsi przewieźliśmy organ do przeszczepu za pomocą drona i z powodzeniem go wszczepiliśmy (…).”

By mieć pewność, że nerka dotrze w całości, należało zmodyfikować urządzenie w taki sposób, by zapewniało niezależne od siebie systemy zasilania i stabilizacji. Wcześniejsze testy przeprowadzane za jego pomocą wykonywane były z ładunkiem zawierającym ślinę, krew i inne, choć nie tak cenne jak nerka, materiały które mogły zostać w łatwy sposób uszkodzone.

Jak podaje Scalea, drony mogą potencjalnie zrewolucjonizować transport organów do przeszczepów, choć jeszcze wiele czasu upłynie, zanim będą mogły wykonywać takie loty nie w ramach eksperymentu, a codziennych zadań.

Zdjęcie: University of Maryland via ourcommunitynow

podobne treści