news

Dream Chaser poleci z misją zaopatrzeniową na ISS

Już niebawem Orbital ATK i SpaceX będą musieli zmierzyć się z konkurencją jeśli chodzi o komercyjne misje zaopatrzeniowe na Międzynarodową Stację Kosmiczną. NASA złożyła zamówienie na pierwszą misją logistyczną mini-wahadłowca Dream Chaser.

Budowany przez Sierra Nevada Corporation (SNC) Dream Chaser to niewielki wahadłowiec, który według początkowych planów miał móc wynieść na niską orbitę do siedmiu osób załogi. Wahadłowiec wynoszony byłby na orbitę na rakiecie Atlas V, a lądowałby jak samolot, dzięki sile nośnej wytwarzanej przez swoje skrzydła.

Niestety, SNC nie udało się zdobyć kontraktu NASA na rozwój pojazdu w ramach Commercial Crew Program, ale firma nie poddała się i złożyła ofertę transportu samego ładunku na ISS w ramach Commercial Resupply Services Contract 2. I tutaj odniosła już większy sukces zdobywając w 2016 roku kontrakt na sześć startów zaopatrzeniowych.

Jednak dopiero teraz NASA postanowiła skorzystać z możliwości wahadłowca, który pomyślnie zakończył swoje testy w listopadzie ubiegłego roku i zamówiła pierwszą misję zaopatrzeniową w SNC. Podczas pierwszego lotu, który planowany jest pod koniec 2020 roku, mini-wahadłowiec ma przetransportować na ISS 5,5 tony ładunku oraz sprowadzić na Ziemię 2 tony eksperymentów oraz innych materiałów. Ponieważ Dream Chaser, jako wahadłowiec lądujący na pasie startowym, lądować będzie z mniejszymi przeciążeniami niż konkurencyjne rozwiązania, pozwoli to ponownie na transport delikatniejszych ładunków na Ziemię.

Ilustracja: Wikipedia

podobne treści