nauka

Dr Watson przyjmuje pierwszych pacjentów

Kiedy superkomputer Watson wygrywał teleturniej Jeopardy, szersza publika nie spodziewała się raczej, że pewnego dnia maszyna ta trafi do gabinetów lekarskich. A stanie się to szybciej niż można się było tego spodziewać bo już, mniej więcej, za miesiąc.

Watson nie będzie co prawda przyjmował pacjentów sam – jego zadanie będzie polegało na tym, by pomóc lekarzom przebić się przez setki stron dokumentacji medycznej. W tym celu lekarze z dwóch amerykańskich ośrodków onkologicznych otrzymają dostęp do mocy obliczeniowej Watsona za pośrednictwem specjalnej sieciowej aplikacji medycznej. Superkomputer nie będzie podejmował za człowieka żadnych decyzji, ma za to podsuwać lekarzom propozycje leczenia zaczynając od tych, które mają największe prawdopodobieństwo sukcesu.

Jednocześnie superkomputer IBM będzie wykonywał praktycznie takie same zadanie, ale tym razem na potrzeby biznesu. WellPoint Inc, jeden z amerykańskich ubezpieczycieli, zatrudni Watsona do przeglądania danych medycznych swoich klientów. W tym jednak wypadku Watson nie ma proponować najskuteczniejszej terapii, ale ma dla odmiany podsuwać firmie ubezpieczeniowej sugestie na temat tego czy w szczególnie skomplikowanych przypadkach powinna zgodzić się na daną terapię czy nie.

Jeśli zakładamy, że wszystkie działania w realnym życiu opierają się w jakiś sposób na dostępnych danych, w zastosowaniach medycznych Watson może stać się nieocenionym pomocnikiem, który   skrupulatnie przejrzy wszystkie wyniki badań. Wygląda na to, że IBM zbudowało najskuteczniejszego stażystę w historii. A to dopiero początek.

podobne treści