wynalazki

Domy z drukarki powstaną w ciągu jednej zmiany

Pomysł wykorzystania technologii druku 3D do wznoszenia domów, nie jest pomysłem nowym. Jednak hiszpański startup o nazwie Be More 3D opracował metodę, która pozwoli zbudować jednopiętrowy dom w ciągu jednego dnia.

Opracowana przez nich drukarka działa na takiej samej zasadzie, jak drukarki 3D, które możecie postawić sobie na biurku. Z tą jednak różnicą, że jest dużo większa, a zamiast materiału takiego jak na przykład ABS, jej dysza układa warstwy betonu. Na razie więc nie jest to rewolucja. Be More 3D podaje jednak, że udało im się skrócić czas pracy urządzenia do tego stopnia, że ich drukarka może wznieść jednopiętrowy bungalow o powierzchni około 24 metrów kwadratowych w ciągu od 8 do 15 godzin. Czyli w optymalnych warunkach w ciągu jednej zmiany.

Nie jest to oczywiście cały wymagany do wzniesienia budynku nakład czasu, w końcu trzeba wcześniej przygotować plac budowy czy fundamenty, a później wprawić okna, wznieść dach, a całość otynkować, ale i tak pozwala to na bardzo szybkie i tanie wznoszenie takich budynków. W hiszpańskich warunkach ma się to przekładać na całkowity koszt postawienia domu w wysokości około 63 tysiące euro, czyli ok. 260 tys. złotych.

Zdjęcie: Be More 3D

podobne treści