sztuka

Domek celowo zwisający ze skraju dachu

Na siódmym piętrze gmachu Wydziału Inżynierii Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego pojawiła się Spadająca Gwiazda. A dokładnie Fallen Star, nachylony domek – samobójca zaprojektowany przez koreańskiego artystę Do Ho Suha.

Właśnie dziś instalacja zostaje otwarta dla zwiedzających, którzy będą ją mogli podziwiać pod warunkiem, że pokonają lęk wysokości.

Umieszczenie ważącej ponad 30 ton konstrukcji na dachu wymagało użycia potężnego żurawia. Fundamenty Fallen Star mają aż 46 cm grubości. Budynek spełnia wszystkie kalifornijskie normy dotyczące odporności na trzęsienia ziemi oraz na podmuchy wiatru o sile 160 km/h.

W środku nie brak pełnego wyposażenia salonu, więc jest całkiem przytulnie. Z komina wydobywa się para wodna udająca dym.

Zwiedzanie instalacji jest bezpieczne, co nie znaczy, że nie dostarcza ekstremalnych wrażeń. Osoby, które miały już okazję zajrzeć do środka i wyglądać przez okna domu nachylonego o 10 stopni względem dachu, narzekały na zawroty głowy, nudności i uczucie „miękkich kolan”. [MyModernMet – zdjęcia: Philipp Scholz Rittermann/Lehmann Maupin Gallery]

podobne treści