wynalazki

Dom wydrukowany w 24 godziny

Technologia druku 3D ma potencjał by w diametralny sposób zmienić wiele rzeczy. Na przykład budownictwo, czego przykładem jest wydrukowanie domu w ciągu 24 godzin.

Zbudowaniem całego domu mieszkalnego w ciągu jednego dnia może pochwalić się startup z San Francisco o nazwie Apis Cor. Budynek, postawiony przy pomocy drukarki 3D z długim ramieniem, powstał z betonu, a stanął w rosyjskim mieście Stupino położonym pod Moskwą.

Budynek nie jest duży, ponieważ jego powierzchnia użytkowa to zaledwie 37 metrów kwadratowych, ale nie rozmiar w tym wypadku jest najważniejszy – cała konstrukcja, czyli betonowe ściany domu oraz ścianki działowe, powstały wszak dzięki drukarce 3D. Prace, które trzeba było wykonać dodatkowo, obejmowały jedynie wzniesienie dachu, montaż instalacji, okien i drzwi, ocieplenia oraz malowanie. Całkowity koszt budowy tego domu wyniósł 10134 dolary.

Firma chwali się, że dzięki zastosowaniu specjalnego namiotu, który chronił budowę przed niskimi temperaturami, wzniesienie tego domu możliwe było w zimie. Startup planuje udoskonalanie swojej technologii w taki sposób, by, dzięki wykorzystaniu nowych materiałów, drukowanie domów możliwe było bez tego o każdej porze roku.

Zdjęcie: Apis Cor

podobne treści