designnews

Dom, który z energii słonecznej korzysta wyjątkowo inteligentnie

Okna domu zaprojektowanego przez Davida Fanchona zwrócone są w stronę równika, czyli na północnej półkuli na południe, a na południowej – na północ. Dzięki temu zwrócone są zawsze ku stronie
nasłonecznionej, a budynek pozostaje osłonięty od wiatrów z kierunków polarnych. Projekt sprawdzi się więc na wszystkich szerokościach geograficznych.

Dach zaprojektowano tak, by w lecie do środka nie
dostawało się zbyt wiele promieni słonecznych, zaś w zimie – by dostawało się ich jak najwięcej. Dzięki temu wystarczy mniej energii, by ogrzać dom w chłodne dni i schłodzić go w gorące. Filozofia architekta zakłada dostosowanie konstrukcji do zmian położenia Słońca w ciągu dnia i w ciągu roku.

Na dachu zamontowano przechwytujące energię słoneczną ogniwa fotowoltaiczne. Tuż pod dachem znajduje się warstwa izolacyjna wykonana z drewna korkowego, zaś ściany dookoła budynku wykonano z grubej na 30 centymetrów warstwy sprasowanej słomy.

Dach opiera się na solidnych, drewnianych balach tworzących kopułę. Konstrukcja ma zabezpieczać przed skutkami trzęsień ziemi oraz silnymi wiatrami.

Aby dom był jeszcze bardziej samowystarczalny, z tyłu budynku znajduje się kolektor deszczówki.

Projekt sprzedaje firma Solaleya, można na jego podstawie wybudować dom o powierzchni od 37 do ponad 460 metrów kwadratowych. [Solaleya, Inhabitat]

podobne treści

  • pawel.glica88

    oto domy przyszlosci

  • Anonim

    pawel.glica88 nie bądź naiwny, to jest dom przEszłości, przyszłość będzie bardziej „kolorowa”.

  • pawel.glica88

    kindof dobre ;] bardzo dobre ;]