news

Dolina Krzemowa wesprze niepodległościowe aspiracje Kaliforni?

Nie jest żadną tajemnicą, że podczas zakończonej zwycięstwem Donalda Trumpa kampanii wyborczej w USA, przeważająca większość Doliny Krzemowej poparła kandydaturę Hilary Clinton. Ba, jak wynika z opublikowanych przez WikiLeaks maili, Demokraci rozważali nawet kandydatury Tima Cooka i Billa Gatesa na stanowisko wiceprezydenta. Tak się jednak nie stało, a ze strony tego środowiska zaczęły pojawiać się głosy, że Kalifornia powinna odłączyć się od Unii.

W kontekście wygranej Trumpa pierwszy rzucił hasło to rzucił Shervin Pishevar, inwestor Ubera oraz współzałożyciel Hyperloop One. Jeszcze zanim pojawiły się pełne wyniki wyborów zadeklarował on na Twitterze, że w przypadku zwycięstwa kandydata Republikanów sfinansuje kampanię, której celem będzie powołanie Nowej Kalifornii jako niezależnego państwa. Później potwierdził swoje stanowisko w rozmowie z CNBC:

„To najbardziej patriotyczna rzecz, jaką mogę zrobić. Nasz kraj jest na rozdrożu (…)”, dodaje Pishevar. „Jako szósta gospodarka świata, ekonomiczne centrum USA i miejsce, w którym powstaje znaczna część budżetu federalnego, Kalifornia jest bardzo ważna.”

Pomysł secesji Kalifornii nie jest nowy, w ubiegłym roku zapoczątkowano już kampanię pod hasłem Yes California, której inicjatorzy proponują by w roku 2019 rozpisać w tym stanie referendum w tej sprawie. Kampania ta na razie nie odniosła większych sukcesów, ale ze wsparciem pieniędzy z Doliny Krzemowej może w przyszłości sporo namieszać na amerykańskiej scenie politycznej.

Zdjęcie: Flickr/mariosp

podobne treści