naukanews

Dobry sen dziś zapewni Ci dobrą pamięć w przyszłości

Jeśli jesteś jedną z tych osób, które nocami pracują, imprezują do rana lub po prostu cierpią na bezsenność, mamy dla Ciebie złą wiadomość. Naukowcy udowodnili, że brak snu w okolicach dwudziestego roku życia powoduje problemy z pamięcią na starość.

Według Science Daily ilość, i jakość snu, którego zażywasz co noc, może mieć znaczący wpływ na twoją pamięć w późniejszych latach życia. Całościowe wyniki badań, przeprowadzonych przez Wydział Medycyny Uniwersytetu Washingtona w St. Louis, zostaną zaprezentowane w kwietniu na dorocznym zjeździe amerykańskich neurologów w Nowym Orleanie.

Z informacji opublikowanych w Science Daily wynika, że brak snu w tym okresie życia powiązany jest z rozwojem płytek amyloidowych – zmian strukturalnych w mózgu, obserwowanych u osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Badania wykazały, że ludzie, którzy poświęcali mniej niż 85% czasu spędzanego w łóżku na sen, lub ludzie, którzy budzili się częściej niż 5 razy na godzinę, są w znaczący sposób bardziej narażeni na wystąpienie pierwszych objawów choroby Alzheimera niż inni. Jeśli więc aktualnie nie sypiasz dobrze, dobrze byłoby coś z tym zrobić.

tłum. AS

[Science Daily; Zdjęcie: danielfoster437]

podobne treści

  • piasek.bartlomiej9

    ide spać…

  • war

    Dajcie Szabłowskiego a nie kopiujecie artykułu z zagranicznej wersji gizmodo!