internetsmartfonytablety

Do rozpoznania urządzenia wystarczy jego akcelerometr

Nasze zachowanie w sieci można śledzić na wiele różnych sposobów. Jeden z bardziej niezwykłych odkrył specjalista od zabezpieczeń z Uniwersytetu Stanforda Hristo Bojinov, który postanowił w tym celu wykorzystać akcelerometr.

Sposób ten działa oczywiście w przypadku urządzeń w niego wyposażonych, czyli właśnie tabletów i smartphone’ów, z których coraz częściej korzysta się do przeglądania stron internetowych. Bojinov  zauważył, że poszczególne akcelerometry nie działają dokładnie tak samo. Różnice ujawniają się przede wszystkim kiedy urządzenia nie poruszają się. I to wystarczy do tego, by zidentyfikować konkretne urządzenie.

Żeby zademonstrować możliwości swojego systemu Bojinov napisał stronę internetową, która wykorzystuje zaobserwowane przez niego zjawisko do identyfikacji poszczególnych urządzeń. Co prawda w tym przypadku użytkownik musi aktywnie współpracować by jego urządzenie zostało rozpoznane, ale Bojinov jest tylko doktorantem i nie można wykluczyć, że instytucje dysponujące znacznie większymi środkami niż on, nie eksperymentują już z taką technologią od jakiegoś czasu.

Opracowany przez niego system identyfikacji jest zadziwiająco skuteczny, choć nie jest jeszcze idealny – w moich własnych testach osiągnął on skuteczność około 60 procent. Na stronie projektu możecie sami sprawdzić jak łatwo rozpoznać wasze urządzenie mobilne.

Zdjęcie: Flickr/ashkyd

podobne treści