newswynalazki

Do 2020 w Abu Dhabi powstanie linia Hyperloop

Hyperloop Transportation Technologies (HTT), jedna z firm pracujących nad technologią Hyperloop zaproponowaną przez Elona Muska, podpisało umowę na budowę w Abu Dhabi pierwszego odcinka komercyjnego toru Hyperloop. Ma on być gotowy do 2020 roku.

Mierzący dziesięć kilometrów odcinek ma powstać w pobliżu międzynarodowego lotniska Al Maktoum i terenów targów Expo 2020, na granicy emiratów Abu Dhabi i Dubaju. W przyszłości linia ta ma zostać przedłużona do samego Dubaju, Abu Zabi, Al Ain i Rijadu w Arabii Saudyjskiej. Pierwsza, dziesięciokilometrowa sekcja ma być gotowa na Expo 2020, które rozpocznie się 20 października 2020 roku.

Cel jest więc ambitny, ale nie wiadomo, czy uda się go zrealizować. Zwłaszcza, że jak na razie wszystkie testy systemu były raczej ograniczone i nikomu jeszcze nie udało się pobić w tubie Hyperloop prędkości rozwijanych przez współczesne pociągi magnetyczne, nie wspominając już nawet o zbliżeniu się do obiecywanej przez Muska prędkości maksymalnej wynoszącej grubo ponad 1000 km/h. Nikt też jeszcze nie zbudował działającej kapsuły pasażerskiej Hyperloop, ale HTT pracuje nad tym i zapowiada, że powinna być ona gotowa do połowy roku.

Ilustracja: HTT

podobne treści