news

Do 2020 roku szerokopasmowy Internet ma trafić do wszystkich polskich szkół

Pamiętam, jak w latach dziewięćdziesiątych z wielką pompą ogłaszano program komputeryzacji polskich szkół. Od tamtego czasu technologia zmieniła się znacznie, ale czasem można odnieść wrażenie, że tylko ona, bo ponieważ ministerstwo chwali się teraz podobnymi sukcesami co wtedy.

A dokładniej programem o nazwie Ogólnopolska Sieć Edukacyjna. Jest to zainicjowany przez Ministerstwa Cyfryzacji projekt, którego celem jest podłączenie wszystkich szkół w Polsce do szybkiego i bezpłatnego internetu do roku 2020. I, jak się okazuje, przebiega on całkiem sprawnie, ponieważ już po wakacjach dołączy do niego kilkaset kolejnych szkół.

Oficjalnie program ruszył w czerwcu, a teraz ministerstwo ogłosiło listę aż 570 placówek, które będą mogły za darmo korzystać z szybkiego (do 100 Mb/s) Internetu. Szkoły, które wzięły udział w programie pilotażowym już są połączone, nowe placówki powinny zostać przyłączone do września.

Lista obejmuje szkoły z czterech województw – łódzkiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego i świętokrzyskiego. Przyłączeniem do sieci zajmie się już NASK Państwowy Instytut Badawczy, który został operatorem Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. Poza dostarczeniem szkołom dostępu do internetu, NASK zapewni też systemy bezpieczeństwa oraz treści edukacyjne, które mają rozwijać cyfrowe kompetencje. Dyrektorzy mogą zgłaszać kierowane przez siebie szkoły do programu na stronie www.ose.gov.pl.

Zdjęcie: Flickr/wuestenigel

podobne treści