news

Długi zdrowia nie dają

Stres związany z koniecznością spłaty długu w drastyczny sposób odbija
się na ludzkim zdrowiu. Sondaż przeprowadzony wśród Amerykanów, którzy w ostatnim czasie musieli przejrzeć na oczy po latach zapożyczania się wskazuje, że stres związany z wierzytelnościami odbija się w drastyczny sposób na zdrowiu.

Dłużnicy skarżą się na problemy z sercem, bóle głowy, napięcie mięśniowe, stany depresyjne, ataki lękowe i wrzody układu pokarmowego. Osoby zestresowane:

– 13 razy częściej niż osoby zrelaksowane cierpią na bezsenność;
– 7 razy częściej odczuwają silny niepokój;
– 7 razy częściej wyżywają się na innych;
– 6 razy częściej popadają w depresję kliniczną;
– 4 razy częściej mają wrzody żołądka i inne problemy gastrologiczne;
– 2 razy częściej miewają kłopoty z sercem i ataki migreny.

Osoba, której zdrowie pogorszyło się niedawno i nie ma wątpliwości, że jest to związane z niespłaconymi długami, powinna natychmiast podjąć kroki, by ratować swoje zdrowie.

Po pierwsze, zamiast zaciągać kolejne pożyczki na spłacenie poprzednich, należy rozłożyć spłaty na dłuższy czas i rozpisać je w realistycznym czasie. Aby nie martwić się niespodziewanymi wydatkami, trzeba zwiększyć też sumę odkładaną co miesiąc na nieprzewidziane sytuacje. Ich pojawienie nie będzie wtedy wiązało się z takim stresem.

Warto także pozbyć się destrukcyjnych nawyków, których nabraliśmy, by „dać sobie radę” ze stresem. Tego typu toksyczne strategie to nadużywanie alkoholu, palenie, objadanie się i spędzanie godzin przez telewizorem w bezmyślnym transie, hazard, agresja, unikanie towarzystwa, zakupoholizm, obgryzanie paznokci, obwinianie samego siebie. Tego typu ogłuszacze tylko pogarszają sytuację, więc konieczne jest zastąpienie ich zdrowymi i pozytywnymi nawykami, w szczególności aktywnością fizyczną oraz spotkaniami towarzyskimi.

[AP/AOL, Get Rich Slowly, Lifehacker]

podobne treści

  • zegarek

    Bardziej potluczonego wniosku nie czytalem! Caly artykulik jest o tym ze BRAK pieniedzy powoduje szereg chorob i dolegliwosci. A tytul pisal chyba czlowiek ktory nie czytal tego co pod nim albo go sam nie pisal. Nawet jak sie przepisuje cudze slowa i tlumaczy to wymaga to myslenia!!!

  • Anna Piwnicka

    Zanim popadniesz w długi, najpierw korzystasz z pożyczonych pieniędzy.

  • zutencja

    panie Zegarek,chyba się pan nie znasz totalnie na psychologii człowieka;)lub nigdy nie popadłeś w prawdziwe długi.czego szczerze zazdroszczę!