naukanews

Dlaczego temperatura ludzkiego ciała wynosi właśnie 36,6°C?

Naukowcy ustalili, dlaczego nasze ciała nie są ani trochę chłodniejsze i ani trochę cieplejsze. Otóż temperatura 36,6°C jest wystarczająco wysoka, by skutecznie zapobiegać większości infekcji grzybiczych. Gdyby jednak była jeszcze wyższą – i teoretycznie skuteczniej walczyła z grzybami, bakteriami i wirusami – nasz metabolizm musiałby pracować na wyższych obrotach. Aby utrzymać wyższą temperaturę, musielibyśmy więcej jeść, a to z punktu widzenia ewolucji nie jest cechą ułatwiającą przetrwanie.

Pytanie o temperaturę ciała pojawiło się, gdy dostrzeżono różnicę między ludźmi i innymi ssakami, których ciała mają zazwyczaj niższą temperaturę. Grzyby powodujące infekcje to prawdopodobna przyczyna. Przy każdym wzroście temperatury organizmu o 1 stopień Celsjusza, prawdopodobieństwo, że szczep powodujący grzybice się rozrośnie, spada o 6 procent. Pozostaje pytanie, gdzie zatrzymać wzrost temperatury.

Jak pisze Science Daily, naukowcy stworzyli matematyczny model, który porównywał korzyści zapobiegania infekcjom grzybiczym przy podwyższaniu temperatury z kosztem związanym z koniecznością konsumpcji większej ilości pożywienia. Po zbadaniu tej relacji w przedziale temperatur 30° – 40° C, ustalili, że optimum to 36,7° C. Zgadza się! [Science Daily, Neatorama, zdjęcie: George House Trust]

podobne treści

 • mamkase

  ja wolałbym mieć niższą temperaturę
  w zimnych krajach ludzie dłużej żyją, a to dlatego że obniżają swoją temperaturę ,)

 • robaczykiewicz

  w zimnych krajach ludzie zyja dluzej, faktycznie, dlatego, ze jest zimniej ale to rowniez dlatego ze wlasnie ta niska temperatura znacznie mniej wplywa na rozwój i ogólnie istnienie wirusów, bakterii, i roztoczy, tam ich poprostu są śladowe ilości.

 • jata90

  sprawdź ile żyją Eskimosi i wtedy zacznij się mądrzyć.. jeden z drugim…

 • 9999Hours

  Więcej takich ciekawych postów! Dzięki za ten :)

 • uk-to-pojeby

  a w UK norma to 37 stopni Celsjusza niezłe pojeby co nie :D