news

Dlaczego nowe gadżety tak śmierdzą?

Pocztą przychodzi zamówiony na Allegro gadżet. Rozpakowujecie go z pudełek oraz folii, a w pokoju natychmiast rozchodzi się fetor. Smród nowości towarzyszący ładowarce, etui, lampce, ramce, odtwarzaczom MP3, klawiaturom, itp. od razu daje się odczuć.

Kilka razy miałam tego rodzaju doświadczenie i musiałam przewietrzyć nowy przedmiot. Zazwyczaj potrzeba na to kilka dni, czasem nawet tygodni. Kłopot dotyczy w szczególności właśnie wyprodukowanych przedmiotów oraz tych, które były szczelnie opakowane.

Skąd się bierze sztuczny zapach? Producenci tłumaczą, że problem występuje zazwyczaj wtedy, gdy towar trafia do klienta wkrótce po wyprodukowaniu. W przeciwieństwie do bułek i warzyw, wyroby z tworzyw sztucznych powinny swoje „odleżeć” w magazynach, dzięki czemu część sztucznego zapachu zdąży wywietrzeć. Taka już uroda materiałów, z których powstają przedmioty codziennego użytku.

Winne są też opakowania próżniowe i ciasne pudełka. Zbyt szczelnie opakowany produkt będzie śmierdzieć, nawet jeśli swoje odczekał, zanim trafił w nasze ręce. Taka jest cena za to, że dotarł do nas nienaruszony i niezawilgocony.

Producenci dodają, że sztuczne zapachy z nowych gadżetów są całkowicie nieszkodliwe dla zdrowia i szybko wietrzeją. Słowem – sami zalecają wietrzenie, nie ma innego wyjścia.

Fetyszyści nowinek zupełnie się ze mną nie zgodzą i nazwą swąd „słodkim aromatem nowości”. Cóż, kwestia gustu. [Rosa Golijan/giz, ilustracja: Sam Spratt]

podobne treści

 • WUJA

  Apropos fetyszystów – czytałem wypowiedzi miłośników produktów Apple, którzy uparcie twierdzili, że np. nowy MacBook pachnie.. jabłkami :D

 • str

  Moze nie jablkami, ale Maki maja jakis taki dziwny zapach. Niezaleznie czy sa to stare G5 czy nowe i5. Warto pogooglowac zanim kogos wysmiejesz.

 • CiastekPL

  Ja tam lubię zapach nowości :>

 • dfgsedgse

  Ja też lubię ten zapach

 • zxc

  Jaki tam smród zapach świeżych chin o poranku!!

 • kindof

  W życiu każdego gadżetu jest to jedyny moment kiedy może pachnieć nowością zanim trafi na śmietnik. Szanujmy ich potrzeby a będą nam służyć szczęśliwsze.

 • b921628

  Ja uwielbiam te zapachy nowego sprzętu, jeju to lepsze niż zapach książek.

 • Mikołaj Szczotka

  Zapach nowego sprzętu, zapach nowych książek. Bezcenne!! Wcale nie smierdzą!

 • alucard_spam

  Tak, nowy sprzet ladnie pachenie, szczegolnie ladnie pachnie Apple, ma specyficzny zapach.

 • agata

  Kupilam taka nakladke na kierownice. Smrod straszny, w aucie nie szlo wytrzymac. Zdjelam. Zanioslam na balkon. Lezy tam prawie rok… Smierdzi nadal… Nei wszystko da sie wywietrzyc. Czasami won nowosci jest znosna, ale nie tym razem. Wali jak stos chinskich butow po 9,99zl w hipermarkecie :)

 • kindof

  agata w samochodach trzeba uważać, wnętrze bardzo się nagrzewa w lecie co potęguje smród, a w zimie mróz niszczy, byle jaki materiał nie będzie dobrze służył
  Lepsze samochody ładniej pachną bo przy ich produkcji większą wagę przykłąda się do uzytych materiałów zatrudniając ludzi z dobrym nosem. ;)

  w temacie zapachu nowości można też wspomnieć o pieniadzach, ale te czasem śmierdzą odchodami :D

 • Wojciech Maj

  Mój laptop nigdy nie pachniał :( :( :(

 • Autoresponder

  @kindof taaaa, pamiętam dokładnie kiedy żyłem i pracowałem przez rok w stanach. banknoty dolarowe, przepraszam za chamski zwrot, po prostu jebały gównem