news

Dlaczego Nokia przechodzi na WP7, a nie na Androida?

Rezygnując z Symbiana, Nokia miała do wyboru trzy systemy operacyjne: własny MeeGo oraz warianty „obce”, czyli Androida i Windows Phone 7. Dlaczego zdecydowała się właśnie na ten drugi? Ponieważ adopcja Androida „Oznaczałaby poddanie się, a nie powstanie do walki”.

Prezes Nokii Stephen Elop przyznaje, że Android to silny system, ale zwraca też uwagę na zagrożenia: „Nie można zaprzeczać, że ten system zyskuje coraz większą popularność, ale przeczuwaliśmy, że pojawiłyby się kłopoty z rozróżnieniem produktów. Zwiększyłoby się ryzyko nadmiernego upowszechnienia systemu”.

Innymi słowy, decydując się na Androida, Nokia dołączałaby do bardzo zatłoczonej imprezy. Opracowanie nowatorskiego interfejsu do systemu, na którym od kilku lat pracuje wiele firm, byłoby olbrzymim wyzwaniem. Nokia z Androidem dołączyłaby do setek modeli z Androidem, tymczasem zmiana systemu operacyjnego powinna dać fińskiemu gigantowi nowy oddech, nie zrównać z tłumem.

Dziś nowy smartfon potrafi utrzymać tytuł „najlepszej komórki z Androidem” zaledwie miesiąc – dwa. Na tak konkurencyjnym rynku Nokia prawie na pewno pozostawałaby w tyle.

Windows Phone 7 także ma licznych partnerów produkujących hardware, ale Nokia uważa, że jej smartfony z WP7 będą się bardziej wyróżniać. Na przykład przez dodanie usługi nawigacyjnej i lokalizacyjnej Navteq.

Zdecydowanie się na Androida oznaczałoby też marginalizację. Nokia stałaby się jednym z pionków w grze między innymi gigantami: Apple i Google. Wybór Windows Phone to ostatnia szansa, by na rynku nadal ścierały się trzy siły. [AllThingsD]

podobne treści

 • pulser23

  no ciekawe, ciekawe,
  Nie uzywalem WP7 ale poprzednie systemy WM były toporne, Android jest sprytny i zwinny czyli ma to co podoba sie tłumowi w Iphonach. Nie wiem czy to dobry krok nokii

 • a

  no dobra – a jakie wytlumacenie do MeeGo

  wybierajac WM7 to jak stwierdzenie ze MeeGo to badziestwo przez sama Nokie

  a tylu z was sie podniecala tym systemem

 • Levon Yemenjyan

  ten wybór na pewno nie ma nic wspólnego z poprzednim pracodawcą obecnego CEO. Ogólnie to tłumacząc marketingowe blablabla na ludzki język to gościu stwierdził że nie wybrali Androida ze względu na to że jest popularny, ma silny marketing a konsumenci go lubią.

 • Frodo911

  Nie dali rady z MeeGo. Za dlugo sie z nim cackali i dlatego byl za bardzo zacofany w stosunku do tego co oferuje Andek i WP7.

 • Anonim

  No cóż póki co zanosi się na to że Microsoft che kupić nokie, nie bez powodu robią wszystko żeby ceny akcji jeszce bardziej spadły. Najpierw człowiek z Microsoftu dostaje „szefostwo” Nokii a niedługo potem nawiązuje z nim współpracę (podejrzewam że został tam wysłany właśnie w tym celu, dobrowolnie nikt WP nie chce więc załatwili sprawę inaczej). Jakoś nie przepadam za zbiegami okoliczności, zwłaszcza że decyzja o porzuceniu meego była totalnym zaskoczeniem dla wszystkich z współproducentem czyli intelem oraz własnymi pracownikami włącznie.

 • sdfsd

  Kompletnie nie rozumiem tej decyzji. Mają przynajmniej dwa zaawansowane systemy własne: Symbian i MeeGo/Meamo, a rezygnują z nich po to żeby zacząć wszystko od nowa na jakimś cudzym systemie, który ledwo co powstał i nie dorasta do pięt żadnemu z wymienionych? Symbian ma olbrzymie możliwości i potencjał. Wystarczy dodać trochę animacji żeby dzieciaki zacząły się podniecać i poprawić kilka funkcji (wszyscy wiedzą jakich – od dawna narzekamy na to samo), żeby testerzy nie mieli się czego czepiać. Meamo już dawno był bardzo poważnym systemem i gdyby zaczęli go rozwijać i uzupełnili braki to mają drugiego mistrza. A oni jak te barany rzucają dwa prawie genialne systemy i biorą się za śmiecia, który tylko ładnie wygląda.

 • misia

  @sdfds

  ok, można się zgodzić z twoimi argumentami lub nie, ale jedno co jest pewne to że nokia już nie musi się babrać w kodzie systemu i może zająć się tym co jej wychodzi najlepiej – sprzętem.

 • Anonim

  re misia Pytanie czy ten sprzęt będzie na tyle popularny żeby utrzymać firmę na rynku. Nie zapominaj że przyjęcie WP było delikatnie mówiąc kiepskie. No Chyba że zakładasz że użytkownicy będą masowo „rootować” telefony i instalować któryś z popularnych „teleos-ów”

 • sdfsd

  misia:
  Napewno ma to tez swoje zalety, ale…
  Będą musieli stworzyć swój UI dla WinPhone więc i tak bądą babrać się w kodzie systemu, tylko z ta różnicą, że teraz w cudzym. Wydaje mi się, że jak tworzyli sprzęt, system i aplikacje dla siebie samych czyli cały telefon od podstaw po swojemu to dawało im to olbrzymie możliwości. Współpraca między ludźmi od sprzętu i softu przebiegała wewnątrz jednej firmy i obie strony miały pełny dostęp do obu stron dokumentacji.
  Z WinPhone czeka ich gigantyczna praca w stworzeniu całego ekosystemu aplikacji i usług od nowa. To im zajmie kolejne lata i obudzą się z gotowym telefonem wtedy jak już będzie przestarzały.

 • iPhone3gs

  @sdfsd
  – jest właśnie odwrotnie niż piszesz, bo Nokia skupi się na swoim core business, a MS na swoim i w ten sposób nie będzie opóźnień związanych ze „współpracą” w ramach dużej korpo, gdzie lepsze jest wrogiem dobrego. Decyzja bardzo ryzykowna, ale jedyna możliwa by obronić dawną (nawet do dziś jeszcze aktualną ;) pozycję lidera – ale Apple na to nie pozwoli zbyt długo :D