videoWiadomość główna

Dlaczego niebo nocą jest czarne?

Odpowiedź na to pytanie wydaje się pozornie całkiem prosta: ponieważ mamy noc. No, nie? Okazuje się jednak, że sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Trudno nie zauważyć, że calutki wszechświat usiany jest wszelkiego rodzaju (i rozmiaru) gwiazdami, które, nawet jeśli słońce w danym momencie niespecjalnie im pomaga, powinny rzucać na naszą planetę jakiekolwiek widoczne światło. Czemu więc tak nie jest?

I znów – odpowiedź na to pytanie wydaje się całkiem prosta. Jej wyjaśnienie znajdziecie w poniższym filmiku od MinutePhysics, który, jak zwykle, w bardzo przystępnej formie wyjaśni wam tę pozornie niezrozumiałą i piekielnie trudną do rozwikłania tajemnicę mrocznego sufitu naszej planety. Podpowiem tylko, że cały ambaras wiąże się z pewnymi ograniczeniami naszego przewspaniałego wszechświata i słabością naszych – jak się okazuje, już nie tak wspaniałych – ludzkich oczu.

Nie przesadzę chyba stwierdzając, że już nigdy nie spojrzycie na nocne niebo tak samo. Niestety, jak to zwykle bywa, do pełnego zrozumienia przekazu zawartego w klipie wymagana jest przynajmniej podstawowa znajomość języka angielskiego.

Zaskoczeni?

[YouTube]

podobne treści