news

Dlaczego Mapy Google są takie czytelne?

Założę się, że chętnie korzystacie z Map Google, ponieważ w tym serwisie
szukane miejsce najłatwiej dostrzec. Wydawałoby się wręcz, że wyskakuje
z ekranu! Jak to jest zrobione?

Autor bloga o tematyce związanej z technologią Justin O’Beirne wymienia powody, dla których Mapy Google są takie przejrzyste i niezagracone, pomimo że zawierają wiele detali i tak samo wiele nazw miejscowości, co inne mapy.

Po pierwsze, nazwy miejscowości są umieszczane na Mapach Google na białym tle, co sprawia, że łatwiej je odczytać. Biały obszar jest większy niż tylko cień liter, co ma jeden minus – zamazuje cokolwiek, co się znajduje pod napisem. Po drugie, w nawigacji pomaga zróżnicowanie wielości liter stosowanych do określania mniejszych i większych miejscowości. Aglomeracje od razu rzucają się w oczy, służąc jako punkt odniesienia. Konkurenci Google (np. Bing i Yahoo) stosują tylko trzy wielkości liter, do tego zróżnicowanie nie jest stosowane na tyle często i konsekwentnie, by optymalizować czytelność. Po trzecie, nazwy miejscowości mają różne odcienie – im większe, tym czarniejsze, im mniejsze, tym bardziej szare, bledsze i rozmazane. Prosty trik.

Nie można tu nie wspomnieć o powiązanej z Mapami funkcji Street View, która nie tylko wzbogaca, ale na nowo definiuje korzystanie z map. Przykład z życia – od kilku lat, wybierając się na wakacje, sprawdzałam przed wyjazdem, jak wygląda wejście do hotelu lub pensjonatu i okolica. Koniec z błądzeniem, które ma swoje uroki, ale pierwszego dnia po przyjeździe nie jest najprzyjemniejszym doświadczeniem. Niestety, niespodzianek też brak – chyba że w środku wynajętego lokum, ale to inna historia. [41Latitude, Techmeme]

podobne treści