naukapsychologiaWiadomości promowane

Dlaczego kobiety wybierają Pana Niewłaściwego?

Dlaczego panie wiążą się z seksownymi zawadiakami, którzy nie rokują szans na zapewnienie rodzinie bezpiecznej przyszłości? Pytanie to nurtowało nie tylko miłych, odpowiedzialnych (i ciągle ignorowanych) chłopaków, ale i psychologów. Ci ostatni postanowili zgłębić zagadnienie i doszli do wniosku, że przyczyną są hormony.

Niebywale zaskakujące, prawda? Przejdźmy do szczegółów.

Jak czytamy w Journal of Personality and Social Psychology, naukowcy z Uniwersytetu Teksańskiego w San Antonio postanowili dowiedzieć się, dlaczego panie decydują się na rodzenie potomstwa atrakcyjnych, choć niekoniecznie odpowiedzialnych, panów. Na pewno taki związek zwiększa szanse na urodzenie ładnych dzieci, ale kobiety potrafią chyba też ocenić, czy niepokorny partner sprawdzi się jako tata?

Niekoniecznie! Członek zespołu badawczego Kristina Durante wyjaśniła Live Science:

Hormony uwalniane w czasie owulacji sprawiają, że kobiety same sobie wmawiają, że seksowny „zło chłopak” stanie się oddanym mężem i świetnym tatą. Spoglądanie na przystojniaka przez owulacyjne okulary sprawia, że Pan Niewłaściwy do złudzenia przypomina Pana Właściwego.

Innymi słowy, podczas jajeczkowania kobieta nie potrafi trzeźwo ocenić, czy atrakcyjny mężczyzna sprawdzi się nie tylko we współżyciu, ale i w życiu.

Metodologia badań, w trakcie których ukuto przełomowe określenie „owulacyjne okulary”, wyglądała następująco: panie oglądały profile panów na portalach randkowych i oceniały, czy ten, czy inny kandydat nadawałby się na ojca. Potencjalnych parterów podzielono na „seksownych” i „godnych zaufania”.

Odpowiedzi wyglądały zupełnie inaczej, gdy te same panie jajeczkowały lub nie. Tyko podczas owulacji kobiety bez zająknienia klasyfikowały przystojniaków jako rokujących największe nadzieje na stworzenie stabilnego, długofalowego związku. Co ciekawe, pytane były przekonane tylko o tym, że seksowny pan byłby świetnym ojcem ich dziecka. Ale:

Gdy zostały zapytane, jakim tatą seksowny „zły chłopiec” byłby dla dzieci, które urodziłaby mu inna kobieta, biorące udział w badaniu szybko wymieniały jego wady. Jednak gdyby to one miały mieć z nim dziecko, panie natychmiast rozwodziły się nad tym, jak wspaniałym ojcem byłby pełen charyzmy, żądny przygód typ.

Słowem – brak w tym jakiejkolwiek logiki, ponieważ to nie ona decyduje o dobieraniu się w pary.

Jaki wniosek z tych sensacyjnych doniesień powinny wynieść panie? W czasie jajeczkowania lepiej unikać miejsc, w których napotkamy owych charyzmatycznych przystojniaków. Panowie natomiast powinni wiedzieć, że grunt, to trafić na odpowiednią chwilę. Tylko jak się domyślić, że to teraz? [Journal of Personality and Social Psychology, Live Science]

podobne treści