news

Dlaczego Chińczycy nie mają iPhone’ów

Jest kilka powodów, dlaczego obywatele Państwa Środka nie korzystają z
komórek Apple. Po pierwsze, dlatego, że są dla nich za drogie. Po
drugie, na chińskim rynku dostępnych jest wiele podróbek, które są nie
tylko tańsze, ale i łatwiej je zdobyć. Jest także trzecia przyczyna.

Sondaż przeprowadzony wśród dwóch tysięcy użytkowników telefonów komórkowych, na który powołuje się WSJ, wskazał na winowajcę – China Unicom. Tylko 10 procent Chińczyków korzysta z usług tego operatora, i do tego narzeka na jakość obsługi i słaby zasięg. Tymczasem właśnie China Unicom oferuje na chińskim rynku iPhone’a.

Reputacja operatora, który sprzedaje telefon z abonamentem, bywa decydująca dla popularności danego modelu komórki. Apple dokonał kiepskiego wyboru. Dla porównania, 95 procent respondentów nie ma zastrzeżeń do usług operatora China Moblie, konkurencji China Unicon.

Inne powody – oprócz ceny – to fakt, że 80 procent Chińczyków korzysta z telefonów na kartę, tymczasem iPhone można legalnie kupić tylko z dwuletnim abonamentem. Obowiązkowo wliczony jest do niego koszt korzystania przez 2 lata z łączności 3G.

Sam iPhone jest jednak pożądanym gadżetem, wiec jego sprzedaż na czarnym rynku rośnie. Na ten temat nie posiadamy jednak statystyk.

Chwila… czy to nie tam go produkują? [Brian Barrett/giz, WSJ]

podobne treści

  • dfgsedgse

    Ciekawe by było podejrzec równiez statystyki z Indii bo w tych 2 krajach jest 50% populacji, a potem porównac je z danymi sprzedaży od apple. Wydaje mi się że okaże się że wszystcy juz mamy statystycznego iPhone-a.