nauka

Dla dobra nauki NASA rozdzieli braci bliźniaków

Spośród wszystkich obecnych i byłych astronautów, jakimi dysponuje NASA, tylko dwóch jest bliźniakami. A to może się przydać, ponieważ amerykańska agencja kosmiczna planuje badanie, podczas którego jeden z nich zostanie wysłany w kosmos, a drugi pozostanie na Ziemi jako „grupa kontrolna”.

Niestety NASA nie zamierza sprawdzić doświadczalnie paradoksu bliźniąt, eksperymentu myślowego zaproponowanego w 1911 roku przez francuskiego fizyka Paula Langevina, który stał się później (paradoks, nie fizyk) jednym z bardziej popularnych przykładów, na których tłumaczy się konsekwencje szczególnej teorii względności. Zamiast tego agencja chce przeprowadzić dokładne badania wpływu, jaki na organizm ludzki ma długotrwałe przebywanie w kosmosie. A kto nadaje się do tego lepiej niż bliźnięta jednojajowe?

Eksperyment zaproponowali NASA sami „zainteresowani”, czyli bliźniacy Mark i Scott Kelly. W marcu 2015 roku Scott Kelly wyruszy na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, gdzie regularnie pobierane będą próbki jego krwi, podczas gdy jego brat, który dwa lata temu odszedł z czynnej służby w agencji, zostanie poddany na Ziemi takim samym badaniom. NASA planuje monitorować zdrowie obu braci w okresie przed, w trakcie i po zakończeniu misji Scotta.

Co prawda podobne badania prowadzone były już w przeszłości, jednak do tej pory nigdy nie przeprowadzono ich na dwóch osobach, które są identyczne pod względem genetycznym.

NASA także wyłoży pół miliona dolarów na nagrody dla dziesięciu osób, które zaproponują dodatkowe, interesujące eksperymenty, jakie można przeprowadzić w takiej sytuacji. Swoje pomysły można zgłaszać do 17 września na stronach agencji.

Zdjęcie: NASA

podobne treści