biznesgryWiadomość główna

Disney zamyka LucasArts

Zaledwie po pół roku od zakupu LucasFilm za niebagatelną kwotę 4 miliardów dolarów, Disney postanowił zamknąć LucasArts. Uczcijmy minutą ciszy zasłużonego producenta gier komputerowych.

LucasArts zostało założone przez Lucasa jeszcze w 1982 roku. Od samego początku większość ich gier bazowała w jakimś stopniu na sukcesach filmów Lucasa, ale nie było to zasadą. Przykładem niech będzie seria gier przygodowych Monkey Island.

„Po przeanalizowaniu naszej pozycji na rynku gier, zdecydowaliśmy przekształcić LucasArts z wewnętrznego dewelopera w jednostkę licencjonującą tytuły [na zewnątrz], minimalizując straty i dostarczając jednocześnie szeroki wybór i wysoką jakość gier z serii Star Wars,” stwierdziła LucasFilm w oświadczeniu wydanym z tej okazji. „Rezultatem tej zmiany będą zwolnienia. Jesteśmy dumni i bardzo wdzięczni za osiągnięcia utalentowanego zespołu, który pracował nad naszymi nowymi tytułami.”

Nowy właściciel zwolnił już 150 pracowników a tytuły, nad którym pracowało właśnie studio, czyli Star Wars 1313 i Star Wars: First Assault, są aktualnie zawieszone. Disney planuje podobno licencjonować prawa do serii Star Wars zewnętrznym deweloperom, ale źródła serwisu Kotaku twierdzą, że praktycznie nie ma szans na to, by udało się uratować te gry.

podobne treści