smartfonywynalazki

Disney Research opracowało system, który pozwala przekazywać dane za pomocą dźwięku

Wytwórnia Disneya zatrudnia wiele utalentowanych osób. I nie chodzi mi jedynie o specjalistów od animacji, czy ekipę pracującą nad kolejną częścią serii Star Wars – inżynierowie Disney Research opracowali sposób na przekazywanie danych za pomocą dźwięku.

Pierwsze wzmianki na temat systemu pozwalającego na przekazywanie danych za pośrednictwem dźwięku, nad którym pracuje Disney Research, pojawiły się już w ubiegłym roku. Jednak dopiero teraz inżynierowie Disneya postanowili pochwalić się szczegółami swojej pracy.

Zespół szwajcarskich naukowców, pracujących dla Disney Research, postanowił opracować system, który pozwoli przekazywać dodatkowe dane widzom siedzącym w dowolnym kinie na świecie. W tym celu postanowili oni zakodować informacje w „pseudo losowych sekwencjach dźwięków ukrytych jako szum, które maskowane są przez sygnały audio.” Dźwięki te, niesłyszalne dla ludzkiego ucha, są następnie dekodowane przy pomocy odpowiedniej aplikacji mobilnej.

W przypadku pojedynczego smarphone’a system działa całkiem sprawnie, pod warunkiem, że żadne dodatkowe dźwięki nie zakłócają przekazu, a sam telefon znajduje się relatywnie blisko głośników. W rzeczywistym świecie na takie warunki nie można raczej liczyć, dlatego inżynierowie Disneya postanowili połączyć urządzenia w sieć ad-hoc WiFi, dzięki której dokonywana jest korekcja błędów. Już przy czterech współpracujących ze sobą smartphone’ach udało im się wyeliminować je prawie całkowicie.

Co prawda system ten został początkowo opracowany jako sposób na dostarczanie dodatkowych informacji (napisy, reklamy) widzom siedzącym w kinach, jednak naukowy Disneya sugerują, że opracowany przez nich system mógłby znaleźć zastosowanie w niektórych regionach, w których budowa infrastruktury sieciowej nie jest praktyczna, a w których ludzie chętnie korzystają z urządzeń mobilnych.

podobne treści