news

Diody zastąpią farbę na boiskach w przyszłości

Linie na boisku malowane farbą? W niedalekiej przyszłości będziemy mogli o nich zapomnieć, bowiem oto pojawił się pomysł tworzenia ich za pomocą konfigurowalnej siatki diod ukrytej pod murawą.

Zastąpienie zwykłych linii podświetlanymi pozwoli uniknąć grania na jednym boisku, na którym nakładają się na trumny z koszykówki pola karne z piłki nożnej i Bóg wie, co jeszcze. Ciekaw jestem, jak producenci nowego oznaczenia boisk poradzą sobie z podświetlaniem parkietów.

Liderem tej technologii jest holenderska firma LEDSSPORTS (fajna nazwa). Opracowany przez nich miechanizm pozawala również na regulowanie natężenia światła – pozwoli to zaoszczędzić nieco energii w trakcie spotkań rozgrywanych po ciemku. Nie znamy jeszcze ceny tej najnowszej farby. [Gizmag]

podobne treści

 • comeon

  Nie podoba mi się to bo potrzeba cały czas prądu.

  Już widzę ten mecz…. piłkarze przymierza się do strzału karnego rozpędza się… a tu nagle linie gasną bo w elektrowni akurat trwają prace konserwacyjne.

  Lepiej by zastosowali e-ink bo prądu potrzebuje jedynie w momencie zmiany stanu z zielonego na białe a nie cały czas

  (e-ink to w uproszczeniu kula z materiału ferromagnetycznego pomalowana z jednej strony na biało, z drugiej na zielono – żeby zmienić stan na przeciwny wystarczy na chwilę zadziałać ładunkiem elektrycznym, który magnetycznie obraca kulę)

 • kubastar

  Wg mnie łatwiejszym rozwiązaniem jest laser, jak to było na Euro 2008, ale zarówno diody i e-ink nie są złym pomysłem.