news

DHL uruchamia testowe dostawy dronami w Chinach

Nie tylko Amazon uważa, że dorny znajdą zastosowanie przy dostarczaniu przesyłek, podobnie myśli DHL. Rozpoczęte już pięć lat temu przez firmę testy wchodzą w kolejną fazę – w Chinach rusza pilotażowy program dostarczania paczek przy pomocy bezzałogowców.

Od maja tego roku ruszył w Chinach pilotażowy program dostarczania przesyłek za pomocą dronów DHL. Do dostarczania paczek, firma wykorzystuje drony Ehang Falcon, które mogą przewozić jednocześnie do 5 kilogramów ładunku. W pełni załadowany dron może latać przez 18 minut z prędkością około 60 km/h, długość lotu pustej maszyny wzrasta do niecałych 40 minut.

Ale to wystarczy. Według DHL, dzięki wykorzystaniu drona, czas dostawy na trasie liczącej 8 kilometrów jest średnio aż o 32 minuty mniejszy, niż w przypadku kuriera i wynosi jedynie 8 minut. Przesyłka dostarczana jest przez drony do małych magazynów, które w zasadzie są paczkomatami ustawionymi przez DHL strategicznie w rejonie miasta Guangzhou. Specjalne podajniki przesuwają paczkę do odpowiedniej przegródki, z której klient może ją odebrać po wpisaniu odpowiedniego kodu. Firma twierdzi, że że takie rozwiązanie pozwala obniżyć koszty dostawy nawet do 80 procent.

To na razie tylko testy, ale Hu Huazi, CEO firmy Ehang, która przygotowała drony i pomagała w integracji systemu, ma nadzieję, że nowy początek w tworzeniu logistyki lotniczej dla nowoczesnych miast, a dostawa przesyłek za pomocą dronów będzie realizowana też w innych rejonach.

Ilustracja: DHL via Geek.com

podobne treści