gryportale społecznościoweWiadomości promowane

Deweloperzy opuszczają Google+

Mija niecały rok od chwili kiedy Google udostępniło gry społecznościowe w swojej usłudze Google+ jednak deweloperzy gier już teraz rezygnują ze wspierania tej platformy.

Miało być pięknie – G+ jako sposób na dywersyfikację użytkowników w świecie zdominowanym przez Facebooka. Nie dlatego, że Facebook jest problematyczny dla deweloperów gier, po prostu, parafrazując przysłowie, „mądre ciele dwie matki ssie”. Jednak po 10 miesiącach eksperymentu niektórzy z nich doszli do wniosku, że dalsze wydawanie pieniędzy na wspieranie Google+ nie ma sensu – jest tam zbyt mało użytkowników by opłacało się to robić dalej:

„Zdecydowaliśmy się usunąć niektóre gry z Google+ ponieważ mamy dużo więcej followerów na Facebooku i są to użytkownicy aktywni,” stwierdził przedstawiciel Wooga, dewelopera takich gier jak np. Diamond Dash.

Rzecznik należącego do Electronic Arts PopCap jest dużo bardziej oględny:

„PopCap zdecydowało o zawieszeniu Bejeweled Blitz na Google+ po to, by przenieść nasze zasoby na inne adaptacje Bejeweled. Google jest ważnym partnerem zarówno dla PopCap jak i dla EA, dlatego będziemy nadal tworzyć na platformy Google.”

Za tak oględnymi słowami może kryć się cokolwiek, choć rozsądek nakazywałby podejrzewać, że PopCap prawdopodobnie skupi się na pisaniu na Androida. Za to na pewno Bejeweled Blitz zniknie z Google+ już jutro. Gry stworzone przez Wooga mają zacząć znikać od 1 lipca.

Początkowo deweloperzy byli bardzo zainteresowani Google+, głównie dlatego, że sieć społecznościowa z Mountain View pobierała jedynie 5% z zysków deweloperów osiąganych przy pomocy tego medium. W porównaniu z 30%, które pobiera Facebook, jest to wyjątkowo mało. Google jednak nie otworzyło swojej platformy dla wszystkich deweloperów gier. Ponadto G+ nadal ma zdecydowanie mniej aktywnych użytkowników niż dzieło Zuckerberga. A deweloperzy muszą jakoś zarabiać.

[AllThingsD]

podobne treści