internet

Detect: darmowe narzędzie do walki z rządową inwigilacją

Od czasu ujawnienia przez Edwarda Snowdena pierwszych doniesień o prowadzonej przez NSA masowej inwigilacji internautów minęło już prawie półtora roku. W tym czasie dowiedzieliśmy się wiele, podejmowane były też różnorakie próby zapobieżenia temu procederowi. Jedną z najnowszych inicjatyw jest Detect, darmowe narzędzie służące do wykrywania rządowych trojanów.

Detect opracowany został przez specjalistę od zabezpieczeń Claudio Guarnieri’ego, przy wsparciu  ze strony Amnesty International, Electronic Frontier Foundation, Privacy International i niemieckiego Digitale Gesellschaft. Jego zadaniem jest wykrycie infekcji, których źródłem może być jeden z ujawnionych w ostatnim czesie programów rządowych.

„Detect jest darmowym narzędziem, które przeszukuje komputer działający pod kontrolą systemu Windows, pod kątem zidentyfikowanych narzędzi inwigilacji, wykorzystywanych do monitorowania obrońców praw człowieka i dziennikarzy na całym świecie,” czytamy na stronie programu.

Oczywiście instytucje rzędowe dysponujące znacznymi budżetami mają możliwość częstego zmieniania swoich narzędzi (jednym z najnowszych odkryć jest na przykład platforma Regin) więc Detect nie może stanowić pełnego zabezpieczenia, ale to nie znaczy, że internauci nie powinni chociaż próbować bronić się przed inwigilacją.

Zdjęcie: Flickr/Adam N. Ward

podobne treści